Když jsme nespokojení se životem, máme většinou tendenci hledat vnější příčiny. Nadáváme na počasí, na práci, na šéfy, na partnery. Často ale skutečnou příčinou bývá to, že nejsme srovnaní sami se sebou. Chybí nám integrita, vnitřní síla, nevíme, k čemu bychom se měli upnout. Nyní sledujeme v Evropě nespokojenost na úrovni celých skupin obyvatel, ba celých států. Nadává se na Evropskou unii, nadává se na "elity", nadává se na migraci. Prožíváme všeobecnou nespokojenost s "poměry". Co když ale skutečný důvod šířící se nespokojenosti ani v tomto případě neleží vně, ale tkví někde uvnitř?

Nabízím hypotézu, že to, co v současné Evropě skutečně chybí, je pocit identity a smysluplné existence. Ten historicky zpravidla pramenil z napětí mezi jednotlivými entitami, ať už náboženskými, státními nebo národními. Třeba sebedefinice češství byla původně v devatenáctém století negativní: "Češi jsou ti, kteří nejsou Němci." K tomu samozřejmě patřily příslušné sváry a − ano − i boje. Teď je už dlouho klid, už dlouho se v Evropě za nic ani proti ničemu nebojovalo. Doba klidu a míru je historicky bezprecedentní. Sedmdesát dva let. Evropský projekt, což je především projekt míru, funguje, šlape, ale stejně není v jednotlivých zemích unie dvakrát populární, spíš trpěný. Proč to? Zřejmě tady existuje něco jako stesk, když ne rovnou po konfrontaci, tak aspoň po kontrastu, ze kterého vyrůstá identita, z níž zase vyrůstá pocit smysluplnosti existence. Jinak nevím.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru