Afrika, Sibiř, Český ráj − tady všude hledá přední český vědec, paleoekolog Petr Pokorný, odpovědi na otázky, jak příroda ovlivňuje vývoj lidské společnosti. Především klimatické změny přitom působí neustále, i dnes jsou jednou z výrazných příčin migračních vln. "Nejprve musíme fakt, že migrace k lidstvu patří, přijmout a potom hledat řešení. Stavba plotů proti uprchlíkům je k ničemu," říká pracovník Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd.

HN: Lze vůbec definovat vaši komplexní vědní disciplínu jedním slovem?

Dlouho jsem pro to hledal nějaké přiléhavé slovo a nakonec používám už zavedený výraz "paleoekologie". To "paleo" je stará minulost, pro mě konkrétně minulost kdesi mezi mamuty a našimi babičkami. A mám na svět ekologický pohled − "oikos" znamená cosi jako hospodářství. Mým odborným zájmem je tedy zkoumání společného hospodaření přírody i člověka v uplynulých řekněme 20 tisících letech. Mimochodem − jeden z vrcholných okamžiků v takto pojaté historii se odehrál u nás na Moravě, kde vznikla komplexní společnost lovců mamutů. Jsou i další milníky, ale tenhle patří mezi podstatné a od té doby člověk svět výrazně ovlivňuje. Lidský svět se stal přirozenou součástí světa přírodního a jeden od druhého nemůžeme oddělit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.