Státní ropný koncern Rosněfť byl jednou z prvních ruských firem, na které byly uvaleny západní sankce. Nyní se ale může stát majitelem amerických rafinerií a plynovodů. Stane se tak, pokud zkrachuje venezuelská státní ropná společnost PDVSA. Američtí senátoři proti této možnosti hlasitě protestují.

"Nemůžeme dát Putinovi žádnou příležitost ovlivňovat toky ropy nebo si hrát s cenami na amerických benzinkách. Nemůžeme hrát ruskou ruletu s americkou energetickou infrastrukturou," prohlásil na tiskové konferenci demokratický senátor Bob Menendez. Ten spolu s republikánem Markem Rubiem napsal dopis ministrovi financí Stevenu Mnuchinovi, ve kterém jej varují, že pod kontrolu Rosněfti by se mohla dostat společnost Citgo, která vlastní tři rafinerie a také nejrůznější infrastrukturní objekty.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se