Padá vláda, něco si přej! Pozapomenutý vtip z minulých volebních období je opět aktuální. To, co vypadalo ještě před pár dny fantasticky, vyhlíží najednou jako reálná možnost. Bohuslav Sobotka skutečně vážně uvažuje o odvolání Andreje Babiše z vlády. Takový krok by de facto znamenal vypovězení koaliční smlouvy a dost možná i konec celého kabinetu ČSSD, ANO a KDU. Nastal by několikaměsíční politický chaos s nevypočitatelnými důsledky pro výsledek říjnových voleb. Takže co hovoří pro odvolání Andreje Babiše a co proti?

Věcně vzato, neměl být Andrej Babiš ministrem už dávno. Kauza Čapí hnízdo, kauza korunových dluhopisů, postupné odhalování jeho byznysových praktik z nedávné minulosti, to všechno jsou skandály, které by v minulých volebních obdobích stály politický život kohokoliv. Premiér z ČSSD Stanislav Gross či ministr průmyslu z ODS Martin Kocourek se museli poroučet kvůli podezřením, v nichž šlo o řádově nižší částky než v kauzách Andreje Babiše. Další ministři − například šéf životního prostředí Pavel Drobil (ODS) odcházeli pro tak nejasná podezření, že proti nim Babišovy kauzy vyhlížejí jako krystaly jistoty. Kromě toho Babiš samozřejmě neměl být už dávno ministrem financí kvůli brutálnímu střetu zájmů. Jeho korunovými dluhopisy se nyní zabývá daňová správa, která je mu de facto podřízená. Kdo si myslí, že tím není prověřování případu ovlivněno, nechť se přihlásí o místo na odboru politické naivity. Kdyby se na současné Česko podíval někdo z výšky, uviděl by asi toto: Zdejší ministr financí tvářící se jako Jánošík spektakulárně bojuje s daňovými úniky i tam, kde nejsou. Drobný poplatník si nemůže být jistý, jestli mu za špatně vyplněný formulář berňák nenapaří pěticifernou pokutu. Tentýž ministr je přitom podezřelý, že optimalizoval vlastní daně na samé hranici šulení státu, přičemž na tom nespatřuje nic trestuhodného, ba ani zvláštního. Hodnocení vnějšího pozorovatele? Česko-slovenská byznysově-politická černá komedie. Normální by bylo ji ukončit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.