Nový francouzský prezident Emmanuel Macron má dva velké cíle. Chce změnit Francii i Evropskou unii. Odpovídá tomu vláda, kterou tento týden sestavil. Klíčová místa v ní pod premiérem Édouardem Philippem zaujali ministři, kteří jsou pro reformy francouzské ekonomiky i pro užší evropskou integraci.
Zároveň ale není jisté, jak dlouho nová vláda vydrží. Ve Francii budou příští měsíc parlamentní volby. Pokud v nich prezident nezíská většinu, bude muset vytvořit kabinet odpovídající parlamentnímu rozložení sil. Potom by minimálně část z jeho současných členů skončila.
Jedním z klíčových ministrů je Bruno Le Maire, který zodpovídá za hospodářství. Podporuje snížení daní, zjednodušení podmínek pro podnikání nebo reformu trhu práce. Francii bude zároveň zastupovat na schůzkách ministrů financí eurozóny. Jeho výhodou může být i to, že mluví plynně německy. "Jmenovat ministrem německy mluvícího konzervativce je chytrá volba," napsal na svém Twitteru profesor ekonomie na berlínské Hertie School of Governance Henrik Enderlein.
22 členů
má nová Macronova vláda. Přesně polovina z nich jsou ženy.
Reformy prosazuje i ministr pro rozpočet Gérald Darmanin. Soustředit by se měl hlavně na fungování státní správy a udržení schodku rozpočtu pod hranicí tří procent hrubého domácího produktu.
Jmenování obou mužů do klíčových ekonomických pozic označil hospodářský deník Les Echos za "nevídané". Tento dojem podporuje i nová ministryně práce Muriel Pénicaudová. Má za sebou špičkovou kariéru ve velkých firmách jako Danone, Dassault nebo Orange. Jejím úkolem bude reforma trhu práce, jeden z pilířů Macronova programu. Cílem je omezit ochranu lidí, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou. To má firmy přimět, aby se nebály najímat hlavně mladé Francouze, které sužuje vysoká nezaměstnanost. Podobné reformy už ale chtělo prosadit několik vlád a pokaždé ztroskotaly.
Macron do vlády jmenoval jak nováčky, tak zkušenější členy stávajících politických stran, jak sliboval. Zastoupení má i radikální levice blízká Jeanu-Lucu Mélenchonovi, která obsadila ministerstva životního prostředí a zemědělství. Nejdůležitější pozice ale Macron vyhradil pro liberálně a konzervativně orientované politiky.
Za to, že jsou ve vládě lidé různých názorů, už Macron čelí kritice. "Smyslem kabinetu je získat prezidentskou většinu," tvrdí šéf pravicových Republikánů Francois Baroin. Macronovi jde podle něj jen o to, aby v parlamentních volbách přilákal co nejvíc voličů.
Směrem k Evropě dal Macron jasně najevo, že chce prosazovat pokračování integrace. Ministrem zahraničí, který má na starosti i EU, se stal všeobecně respektovaný socialista Jean-Yves Le Drian. V čele ozbrojených sil stojí liberální europoslankyně Sylvie Goulardová. Bude ale mít na starosti současná jednání o posílení společné evropské obrany, což je jedna z Macronových priorit.
Prezident v kampani mluvil o nutnosti vzniku společného rozpočtu pro země eurozóny i o dalším posilování jejich integrace. Zároveň ale opakuje, že Francie nejdřív musí provést reformy doma a teprve pak bude mít dostatečnou důvěryhodnost k tomu, aby mohla chtít měnit i fungování eurozóny, potažmo EU.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist