Původní odhady, že letos hypotéky znatelně podraží, se nakonec nemusí vůbec potvrdit. Navzdory novým omezením, kvůli nimž měly úrokové sazby jít vzhůru, se razantnější zdražování nekoná. Může za to konkurenční boj bank, které se nadále přetahují o klienty. Jen s tím rozdílem, že už nejde o nové úvěry jako dřív, ale o získávání starších hypoték od jiných bank. Právě těch, kteří už hypotéku mají, se výhodnější podmínky týkají.

komentář: Češi chtějí být jako Němci, ale myslí jako Řekové. Investují do bytů, i když výnosy nejsou žádný zázrak
Julie Hrstková.

Ještě nikdy nebylo v Česku tolik lidí, jejichž hypotéce končí smluvená úroková sazba − a tedy mohou bezplatně odejít za lepší nabídkou jinam. Jen letos a příští rok se taková možnost otevírá zhruba polovině všech klientů s hypotečním úvěrem, podle analýzy společnosti Golem Finance je to téměř 300 tisíc lidí.

Banky to vědí a právě na tyto klienty se nejvíce zaměří. "Hypotéky jsou pro banky stále velmi významný byznys. Prostor pro získávání nových klientů se ale zmenšuje," potvrzuje hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Připomíná fakt, že nových hypoték už banky tolik prodávat nebudou, protože v posledních měsících začala platit přísnější doporučení ČNB. Například že lidé musí mít naspořeno víc než dřív.

Podle šéfa Golem Finance Libora Ostatka to budou právě starší úvěry, díky nimž průměrný úrok nepůjde nahoru tak rychle. A to i když ČNB ve druhém pololetí zvýší kvůli stoupající inflaci své sazby, které určují cenu úvěrů. "Úrokové sazby u hypoték zřejmě dál porostou. Větší konkurenční tlak ale způsobí, že banky se mezi sebou budou přetahovat o refinancování hypoték pomocí nižších sazeb," říká.

V dubnu byla průměrná sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje všechny hypotéky prodané v daném měsíci, těsně nad dvěma procenty. Rekordní minimum z konce loňského roku bylo jen o čtvrt procentního bodu nižší.

POČET HYPOTÉK, KTERÝM KONČÍ FIXACE

Na klienty s končící úrokovou sazbou se hodlají zaměřit zejména menší banky. Chtějí snížit podíl hlavní trojice na hypotečním trhu: Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka mají dohromady téměř 80 procent.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.