Původní odhady, že letos hypotéky znatelně podraží, se nakonec nemusí vůbec potvrdit. Navzdory novým omezením, kvůli nimž měly úrokové sazby jít vzhůru, se razantnější zdražování nekoná. Může za to konkurenční boj bank, které se nadále přetahují o klienty. Jen s tím rozdílem, že už nejde o nové úvěry jako dřív, ale o získávání starších hypoték od jiných bank. Právě těch, kteří už hypotéku mají, se výhodnější podmínky týkají.

komentář: Češi chtějí být jako Němci, ale myslí jako Řekové. Investují do bytů, i když výnosy nejsou žádný zázrak
Julie Hrstková.

Ještě nikdy nebylo v Česku tolik lidí, jejichž hypotéce končí smluvená úroková sazba − a tedy mohou bezplatně odejít za lepší nabídkou jinam. Jen letos a příští rok se taková možnost otevírá zhruba polovině všech klientů s hypotečním úvěrem, podle analýzy společnosti Golem Finance je to téměř 300 tisíc lidí.

Banky to vědí a právě na tyto klienty se nejvíce zaměří. "Hypotéky jsou pro banky stále velmi významný byznys. Prostor pro získávání nových klientů se ale zmenšuje," potvrzuje hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Připomíná fakt, že nových hypoték už banky tolik prodávat nebudou, protože v posledních měsících začala platit přísnější doporučení ČNB. Například že lidé musí mít naspořeno víc než dřív.

Podle šéfa Golem Finance Libora Ostatka to budou právě starší úvěry, díky nimž průměrný úrok nepůjde nahoru tak rychle. A to i když ČNB ve druhém pololetí zvýší kvůli stoupající inflaci své sazby, které určují cenu úvěrů. "Úrokové sazby u hypoték zřejmě dál porostou. Větší konkurenční tlak ale způsobí, že banky se mezi sebou budou přetahovat o refinancování hypoték pomocí nižších sazeb," říká.

V dubnu byla průměrná sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje všechny hypotéky prodané v daném měsíci, těsně nad dvěma procenty. Rekordní minimum z konce loňského roku bylo jen o čtvrt procentního bodu nižší.

POČET HYPOTÉK, KTERÝM KONČÍ FIXACE

Na klienty s končící úrokovou sazbou se hodlají zaměřit zejména menší banky. Chtějí snížit podíl hlavní trojice na hypotečním trhu: Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka mají dohromady téměř 80 procent.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se