Už je nejvyšší čas přestat si lhát, že zdravotní péče je stejná pro každého bez ohledu na majetek a na jeho příjmy. České zdravotnictví sice oficiálně příplatky za nadstandardní péči zakazuje, realita je však odlišná. Pokud tento fakt dojde i politikům, bude to jen dobře.

Nejde jen o zubařskou péči, kde si připlácíme dlouhodobě a aktuálně se v ní bojuje o zákaz amalgámových plomb a jejich náhražku placenou z veřejného zdravotnictví (která, jak se navíc ukazuje, neodpovídá tomu, co by člověk od plomby čekal. Tedy především dlouhodobou výdrž). S nadstandardem se člověk fakticky setká všude. Otcové platí za přítomnost u porodu, což sice Ústavní soud výslovně zakázal, ale už nic neřekl o tom, zda je možné vybírat příplatek za půjčení roušky, pláště nebo třeba židle, pokud to trochu přeženeme. Pacient si může připlatit třeba i za lepší čočku při operacích oka, jen na faktuře nemá napsáno doplatek za nadstandard, ale třeba sponzorský dar dané instituci.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se