Před dvěma lety slíbila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nárok na místo ve školce pro čtyřleté a postupně také pro tříleté i dvouleté děti. Chtěla tím dát rodičům jistotu, že pro své dítě seženou veřejnou školku a budou se moct vrátit do práce. Jenže zákon tento slib formuluje tak, že žádnou záruku místa ve školce rodičům fakticky nedává.

"Žádný nárok na místo ve školce pro čtyřleté, potažmo tříleté či dvouleté děti v zákoně není. Je tam jen přednostní právo na přijetí, které v podstatě mění jen přijímací proces. Povinnost pro obce zajistit místa platí jen pro všechny pětileté děti, kde je daná povinná docházka," vysvětluje vedoucí školského odboru Středočeského kraje Radek Coufal. Povinná předškolní docházka a přednostní přijímání čtyřletých dětí platí už od letošního září. Příští rok bude nárok platit i pro čtyřleté děti, v roce 2020 pro dvouleté.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.