Maďarské nevládní organizace, které dostávají od zahraničních dárců v přepočtu zhruba 630 tisíc korun ročně, se musí přeregistrovat, otevřít své účetní knihy státu a přiznat, že jsou "zahraničními agenty".

Nový zákon, který si nechal v parlamentu schválit maďarský premiér Viktor Orbán, je zaměřen především na to, aby klesl vliv organizací financovaných miliardářem Georgem Sorosem. Orbán Sorosem podporovaný koncept otevřené občanské společnosti vidí jako přímou politickou konkurenci před volbami příští rok na jaře.

Každý bič, který protivníkovi zkomplikuje život, a navíc ho stigmatizuje a učiní pro veřejnost méně přijatelným, se proto hodí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru