Nejtvrdším soupeřem Lubomíra Zaorálka v předvolební kampani − alespoň prozatím − překvapivě není šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nejprve musí ministr zahraničí a nový volební lídr sociálních demokratů porazit předsedu Senátu Milana Štěcha. Spolustraníka, který v posledních dnech intenzivně odhání od ČSSD živnostníky.
Štěch zprvu přišel s nápadem zvýšit živnostníkům odvody a část z nich označil za pseudopodnikatele. Později v Českém rozhlase nepřímo vyzval občany, aby úřadům udávali sousedy − živnostníky, kteří neoprávněně pobírají dávky.
"Vytvářet atmosféru, že budeme národ práskačů, je v této zemi velmi nešťastné," říká v rozhovoru pro HN Zaorálek s tím, že si s kolegou o problému "promluví". Prohlášení druhého nejvyššího ústavního činitele přišlo v situaci, kdy strana malým podnikatelům v předvolebním programu naopak slibuje nižší daně a zvýhodněné úvěry. "I když to tak třeba nemyslí, nemůže si dovolit, aby dělal prohlášení, která pak vedou k debatě, že sociální demokracie útočí na živnostníky," říká Zaorálek.
Štěchova slova už ale škodu zjevně napáchala. "Je to naprosto neuvěřitelné," řekl šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček a následně prohlásil Štěchovy návrhy za "brutální útok na malé a venkovské podnikatele".
"Je to kampaň na mě, nevím, kdo za ní stojí. Je to neseriózní," brání se šéf Senátu. Štěch upozornil, že média výrok vytrhla z kontextu, protože se živnostníků naopak zastával a upozornil na úskalí švarcsystému a na velké množství kontrol, které drobné podnikatele zatěžují.
Čeští politici bez ohledu na stranickou příslušnost v předvolebních kampaních obvykle tvrdí, že o hlasy živnostníků stojí. Občas ale šlápnou vedle. Například sociálnědemokratický exministr průmyslu Jan Mládek je krátce před parlamentními volbami v roce 2013 nazval "parazity", za což se později musel omluvit. A bez chyby není ani Andrej Babiš. "Malé a střední podniky − to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici," řekl Babiš v době, kdy ještě vlastnil a přímo ovládal Agrofert, společnost s mnohamiliardovými obraty.
Po zkrocení Milana Štěcha − někdejšího šéfa nejsilnější odborové centrály v zemi ČMKOS − se Zaorálek bude moci naplno zabývat sháněním voličů. Jedním z důležitých lákadel má být zavedení daňové progrese. "Vydělají na tom ti, kteří mají pod osmdesát tisíc, a naopak zdanění bude vyšší u těch, kteří mají příjmy nad osmdesát tisíc," plánuje volební lídr ČSSD.
Nižší daně měli podle původních plánů strany platit lidé s hrubým příjmem do padesáti tisíc korun měsíčně. Avšak premiér Bohuslav Sobotka s tímto nápadem letos na jaře narazil u odborníků i stranických kolegů. Rychle proto začal mluvit o hranici 70 tisíc a ČSSD ji nakonec posunula na 80 tisíc. Pro zvýšené daňové pásmo sociální demokracie vybrala sazbu 32 procent. "Masivně se to dotkne až skutečně vyšších příjmů kolem 120 tisíc měsíčně. Tento způsob by měl připravit rozpočet o nějakých 20 miliard korun," říká Zaorálek. Výpadek mají podle představ ČSSD zaplatit na zvýšených daních vysoce ziskové velké firmy a banky.
Na rozdíl od ČSSD uvažují ostatní strany o plošném snižování daní. Ohlásily to například ODS či TOP 09. Hnutí ANO zveřejní podle Babiše svoje daňové plány příští týden.
S přispěním Jakuba Zelenky
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist