Kvůli řadě útoků z poslední doby roste strach z toho, že by teroristé mohli zaútočit na civilní letadlo. Letiště a letecké společnosti tak dělají vše pro to, aby se případným útočníkům nepodařilo na palubu letadla propašovat bombu. Podobné obavy však − aspoň statisticky − nejsou namístě. Řečí čísel je teď létání nejbezpečnější v historii.
Za první polovinu letošního roku zemřelo při leteckých nehodách 16 lidí. A na linkových letech nezahynul ani jeden člověk. Uvedlo to německé centrum pro leteckou bezpečnost JACDEC, které shromažďuje informace o leteckých nehodách. Ke všem 16 úmrtím, která centrum za letošní první pololetí zaznamenalo, došlo při nákladních, cvičných nebo soukromých letech.
"Za posledních 10 let přitom přišlo během civilního leteckého provozu v první polovině daného roku v průměru o život 286 lidí," ocenil výjimečnost letošní statistiky zakladatel centra JACDEC Jan-Arwed Richter pro německou agenturu DPA. Ještě za loňské první pololetí na palubách civilních letadel zemřelo 175 osob a například za celý rok 2015 bylo mrtvých přes 500.
16 lidí
zatím letos zemřelo při civilní letecké dopravě. Na palubách linkových letů nezahynul ani jeden člověk.
Středisko JACDEC tak ve své zprávě letošní údaje označilo za "senzačně nízké". Centrum sleduje bezpečnost letecké dopravy od svého vzniku v roce 1989. Do statistiky započítává jen nehody civilních letadel, která pojmou aspoň 19 osob nebo váží přes 5,7 tuny.
Mimo součet jsou tak pády armádních strojů. Při jednom z nich zahynulo v noci na úterý ve státě Mississippi 16 příslušníků americké námořní pěchoty. Minulý měsíc zemřelo při letecké nehodě více než 120 barmských vojáků.
Přestože je letošní statistika velmi příznivá, nad civilní leteckou dopravou stále visí hrozba terorismu. Američané nedávno cestujícím letícím do USA z několika převážně muslimských zemí zakázali mít s sebou na palubě letadla notebooky a tablety. Podle zpráv zveřejněných médii je důvodem akutní podezření, že se teroristé chystali na palubu letadla propašovat bombu skrytou v notebooku.
Tímto způsobem se loni pokusil terorista vyhodit do vzduchu somálské linkové letadlo. Poté co bombu odpálil, vznikla v trupu letadla díra, letoun ale zvládl nouzově přistát. Při výbuchu zemřel pouze útočník.
Podle některých nepotvrzených spekulací způsobila výbušnina skrytá v notebooku předloňskou katastrofu ruského letadla, které přepravovalo turisty z dovolené na egyptském Sinaji zpět do Ruska.
Američané zvažovali zákaz zařízení větších než mobilní telefon, tedy notebooků a laptopů, taky na palubě letadel startujících do USA z Evropy. Po jednáních se zástupci Evropské unie k tomu však nakonec nepřistoupili. Evropští odborníci na letecký provoz tvrdí, že větší množství laptopů namačkaných v nákladovém prostoru letadla by mohlo způsobit výbuch.
Letecká doprava je podle statistik nejbezpečnějším způsobem přepravy na světě. Statistická pravděpodobnost, že člověk přijde při civilním letu v důsledku havárie o život, je jedna ku téměř 13 milionům. Ještě v 70. letech minulého století to bylo jedna ku 264 tisícům. Létání se tak od té doby stalo skoro padesátkrát bezpečnějším.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist