Skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho byznys partnera Jiřího Šmejce se podařilo domluvit důležitou investici v Číně.
Deset let po příchodu jejich úvěrové společnosti Home Credit na tamní trh do ní vstoupí investor z Hongkongu. Jedním z cílů dlouhodobého partnerství je uvést akcie firmy na burzu.
Představitelé investiční skupiny PAG Capital Asia a Jiří Šmejc se v úterý na slavnostní večeři na Pražském hradě za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana chystají podepsat dohodu, podle které čínský fond investuje do společnosti v přepočtu 7,4 miliardy korun.
Během tří až pěti let se pak mohou stát menšinovým akcionářem čínského Home Creditu.
Informaci HN potvrdila sama úvěrová společnost.
Jedním z důvodů, proč pustit investora do Home Creditu, je potřeba financovat masivní růst v Číně. Úvěrová společnost tu uzavírá denně kolem 75 tisíc smluv. Tato země je nejrychleji rostoucím trhem Home Creditu ve světě. Na objem poskytnutých úvěrů je dokonce větší než všechny jeho sesterské společnosti dohromady − dvě třetiny veškerých úvěrů, které v květnu skupina poskytla, uzavřela právě v Číně. Její občané si půjčují převážně na smartphony a motorky.
Home Credit peníze nabízí − i ve spolupráci s dalšími firmami − na 200 tisících prodejních místech.
200 tisíc
lidí zaměstnává nyní Home Credit v Číně.
7,4 miliardy
korun poskytne fond PAG společnosti Home Credit na další rozvoj.
Dalším důvodem pak je stabilizace společnosti na tamním trhu.
"O vstupu partnera do firmy uvažujeme už dva roky, teď děláme první krok. Potřebujeme, aby nám pomohl ještě lépe se integrovat do místního prostředí, což nám otevře lepší možnosti
spolupráce například s telefonními
operátory či bankami," řekl Šmejc HN.
"Takováto spolupráce je přínosná, protože to ukazuje vůli zahraničních společností rozvíjet svoji aktivitu ve spolupráci s lokálními partnery. S rozsahem projektu pak důležitost stoupá a u těch nejvyšších to může mít i politické důvody," říká jednatel Česko-čínského podnikatelského fóra Tomáš Hülle.
Záleží na Kellnerovi
Kellner má dvě možnosti, jak se s hongkongským investorem vypořádat. Buď se do pěti let investice změní na podíl v čínském Home Creditu, nebo PAG vyplatí i s úroky.
Podle oslovených analytiků se 7,5 miliardy korun rovná zhruba desetině současné hodnoty tamního Home Creditu.
Dlouhodobým cílem partnerství je upsat akcie čínského Home Creditu na burzu. I proto si už podle informací HN začala skupina PPF namlouvat v Londýně špičkové investiční bankéře, kteří mají s přípravou na burzu pomoci. O vstupu Home Creditu v nějaké podobě na burzu uvažují akcionáři společnosti již přes deset let.
Pro PAG, který po světě spravuje majetek v hodnotě 18 miliard dolarů, je spolupráce s Kellnerem významnou investicí. Slibuje si od ní upevnění své pozice na čínském trhu. "Chceme se spolupodílet na dalším rozšiřování působnosti firmy v Číně," říká šéf PAG Weijian Shan, který působil i jako výkonný ředitel banky JPMorgan.
Asijská investiční firma je ve světě poměrně známá. Za svou více než patnáctiletou historii se stala jednou z největších investičních společností v Asii. PAG investuje také v Severní Americe, hlavně do tamních penzijních fondů.
Jednou z posledních velkých investic byl vstup PAG do největšího výrobce průmyslových plynů v Číně Yingde Gases, kde nakonec fond získal většinový podíl.
Zeman a pomoc pro PPF
Současné dohodě přispěla i dlouhodobá snaha českého prezidenta Miloše Zemana sblížit Česko s Čínou. Před třemi lety například při návštěvě Pekingu vzal Kellnera spolu s dalšími českými byznysmeny na večeři s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Do Česka se pak Zeman vracel letadlem PPF a slovensko-české skupiny J&T. Loni Zeman při příležitosti návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze pozval na Hrad české podnikatelské špičky, kde byl opět přítomen i Petr Kellner, jenž se jinak na veřejnosti objevuje jen zřídka.
V posledním roce se skupině Home Credit daří. Za první letošní čtvrtletí dosáhla celosvětově zisku v přepočtu téměř 2,2 miliardy korun. Oproti stejnému období loni jde o nárůst na více než čtyřnásobek.
V Rusku, které je po Číně pro skupinu druhým nejdůležitějším trhem, se firmě podařilo navázat na růst z loňského roku. V prvním čtvrtletí tam klientům na nových úvěrech poskytla o 56 procent více peněz než ve stejném období loni. V období před rokem 2016 přitom musel Home Credit v Rusku kvůli nepříznivé ekonomické situaci uzavřít několik tisíc prodejních míst, propustit zhruba 10 tisíc zaměstnanců a zpřísnit pravidla pro poskytování půjček.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist