Kamarádka ze Slovinska mi vyprávěla, jak se vrací po roční rodičovské dovolené do práce. Místo ve školce jí garantuje stát. "U nás zůstáváš doma s dětmi až do jejich tří let," prohodila jsem. "Do tří let?" opakovala nevěřícně. "Takže když máš dvě děti, tak jsi třeba šest let doma? To se musíš vracet hodně těžko do zaměstnání… A to se ty děti nenudí? Moje dítě je z kolektivu nadšené. To, že jde do školky, jsem obrečela hlavně já." Nevěděla jsem, jak jí rozumně vysvětlit, že v České republice převládá mýtus, že pro děti je nejlepší zůstávat do tří let věku doma.

Ovšem v okamžiku třetích narozenin se norma náhle změní. Tytéž děti, které byly celodenně pouze s matkou, nastoupí do školky na osm hodin a matka do práce na plný úvazek.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se