Máma je pro dítě do tří let nenahraditelná, pokud pošle už dvouleté dítě do školky, riskuje, že mu tím způsobí celoživotní újmu, varuje Marek Herman. Pedagog zabývající se výchovou malých dětí, který je také vlivným lobbistou Asociace provozovatelů kurzového sázení (APKURS), tak protestuje proti novému zákonu, podle nějž by od roku 2020 měly mít všechny dvouleté děti nárok na místo v mateřské škole.
"Dítě do tří let vnímá sebe a mámu jako jednu bytost. Vytváří si svoje já přes mámu, když odejde, myslí si, že je s ním něco špatně," vysvětluje Herman.
Uznává, že jsou případy, kdy matka do práce musí z existenčních důvodů a že některé děti mohou i ve dvou letech snášet školku dobře. Ale ve většině případů to tak podle něj není.
"Když dáte dítě do školky před třetím rokem, hrozí, že bude mít celoživotní újmu. Pravděpodobnost, že uděláte chybu, je velká. Čím později ho tam dáte, tím menší pravděpodobnost té chyby je," říká pedagog.
Počet dětí mladších tří let, které navštěvují školku či jesle, je v Česku jeden z nejnižších ze zemí OECD. Zatímco v Česku, Mexiku a Slovensku tvoří podíl mladších než tříletých dětí ve školkách kolem deseti procent, v Dánsku je to více než šedesát. S tím souvisí nízká zaměstnanost žen s malými dětmi. Zatímco u těch bezdětných je v Česku skoro nejvyšší z EU, u matek s dětmi do čtyř let prudce klesá.
Práce z domova místo školky
Marek Herman chce, aby stát místo odkládání dětí do institucionálních zařízení přinutil firmy k lepší nabídce částečných úvazků či práci z domova, aby matky mohly být většinu času se svými dětmi. Před volbami chce oslovit KDU-ČSL a vyzvat ji, aby si zrušení nároku na místo ve školce pro dvouleté děti dala do programu.
Současný ministr školství Stanislav Štech (ČSSD) ale jeho pobouření odmítá. Upozorňuje na to, že určitě rodičům nenařizují, aby za každou cenu mladší děti do školek dávali. Je to jen možnost pro ty, kteří to potřebují.
"Jako odborník jsem zcela ve shodě s tím, co říká petice. Samozřejmě že každému dvouletému dítěti je lépe, když vyrůstá v harmonickém rodinném prostředí. Ale o tom se debata nevede. My konstatujeme, že život si to vynutil," řekl HN Štech, který je zároveň psychologem zabývajícím se vývojem dětí.
Podle studie think-tanku IDEA stát matkám návrat do práce příliš neusnadňuje. Třeba nabídka částečných úvazků je pořád malá. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) však před třemi lety zavedla dětské skupiny, které nabízejí péči o děti mladší tří let, a podporuje i mikrojesle.
Exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) do zákona loni prosadila, aby každé dvouleté dítě mělo do roku 2020 nárok na místo ve školce. Právě proti tomuto opatření napsal Herman výzvu Paní ministryně, dvouleté děti do školky nepatří!, kterou už na internetu podepsalo více než deset tisíc lidí.
40 tisíc
dvouletých dětí už nyní v Česku do školek chodí. Je to zhruba 12 procent ze všech dětí navštěvujících mateřské školy.
Už nyní je ve školkách 12 procent dětí mladších tří let, přitom k tomu nemají uzpůsobené podmínky a potýkají se s nedostatkem učitelek či chův.
"To by měl nyní stát díky novému zákonu zajistit. Já jsem náhodným vyhledáváním narazil na to, že si nějaká země dala do zákona závazek do roku 2016 zajistit podmínky, aby 40 procent dětí mladších tří let mohlo navštěvovat institucionální výchovu. Myslel jsem si, že to bude třeba Švédsko, ale on to byl program Cameronovy konzervativní vlády," naráží ministr na to, že se nejedná jen o opatření socialistických vlád.
Záleží na dítěti
Devítiletou zkušenost s dvouletými dětmi má například Mateřská škola Tréglova v Praze. Ze začátku jim pomohlo vybavení po bývalých jeslích.
Dvouleté děti potřebují ještě menší stoličky či umyvadla než ty o rok starší. Co se týče jejich zralosti, je to podle ředitelky Marie Radové velmi individuální. Chce děti před přijetím vidět při zápisu, aby mohla rodičům případně poradit, jak je na vstup do školky co nejlépe připravit. Na počátku je důležitá individuální péče a trpělivost učitelek.
"Pokud dítě školku odmítá, je třeba počkat. Není to žádná vada dítěte. Každé se vyvíjí jinak, a pokud to špatně snáší, je to nebezpečné," upozorňuje Eva Opravilová, místopředsedkyně Asociace předškolní výchovy. Rodiče by měli ohlídat, zda problémy nejsou vážné a nepřechází až do neurotických stavů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist