Dalibor Olšák skoupil lesy ve Vrběticích dva měsíce před výbuchem muničních skladů v roce 2014. Od té doby je neviděl a neví, v jakém jsou stavu. Každý měsíc však musí splácet úvěr devět mi­lionů korun a plánované příjmy z vrbětických lesů jsou v nedohlednu.

Až nyní mu svitla naděje na finanční pomoc od státu, který od něj chce pozemky odkoupit. Nabídka však podle něj není adekvátní. V okolí Vrbětic vlastní 110 hektarů lesů, do nichž se nedostane. Stát chce odkoupit jen 22 hektarů, jež se nacházejí přímo v muničním areálu.

Vojenské lesy podle Olšáka navíc chtějí jeho pozemky odkoupit za nynější hodnotu po výbuchu.

"Ta je úplně jiná než před výbuchem. Otázka je, kde se pak máme dožadovat rozdílové částky. Nejspíš u viníka," popsal situaci Olšák.

3775 kusů

munice pyrotechnici sesbírali jen za dobu ohledání prvního epicentra exploze. V současné době zbývá ještě třetina prací v muničních skladech.

Způsob výměny či vykoupení pozemků od poškozených vlastníků má být přesně stanoven v září, kdy to bude projednávat vláda. "Ministerstvo obrany připravuje materiál na jednání vlády," potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Lukovský.

Vlastníci pozemků mají největší naději na odškodné. Ostatní poškození se musejí se svými žádostmi obracet na viníka, jenž stále není znám. Situaci zkomplikovala bezpečnostní rizika, kvůli kterým vyšetřování explozí začalo později. Lidé z okolních obcí jsou proto skeptičtí a nevěří, že by se po třech letech viníka ještě podařilo dopadnout.

Pro obyvatele z okolí Vrbětic je dopadení pachatele klíčové.

Když v loňském roce žádali peníze za škody na majetku, ušlý zisk nebo vyšší cestovní výdaje, tak se jim dostalo odpovědi, že stát za takové škody neodpovídá a lidé mají náhradu žádat po viníkovi. Ze 136 žádostí se tehdy úřady rozhodly proplatit pouze dvě.

Například starostka Haluzic Stanislava Zvonková musela kvůli uzavírce denně ujet místo 12 kilometrů přes šedesát. I její žádost o zhruba 20 tisíc korun byla ne­úspěšná. "Neměli jsme jinou možnost než uzavřenou silnici složitě objíždět," říká starostka.

Otázkou momentálně není kdy, ale jestli vůbec se viníka podaří dopadnout. "Odškodné máme žádat po viníkovi, ale ten se nenašel a lidé už nevěří, že se najde," dodává Zvonková.

"I od prezidenta zazněly pochybnosti, že se uvidí, jestli se viník vůbec najde. Když i státní činitel pochybuje, tak si člověk říká, jak to vlastně dopadne," řekl starosta obce Vlachovice Zdeněk Hověžák.

Miloš Zeman už v roce 2015 žádal, aby se vyšetřování urychlilo. "Když ohledáte místo činu až po roce, hrozí nebezpečí, že se k důkazům nedostanete," vysvětlil.

Dva muniční sklady vybuchly ve Vrběticích na Zlínsku na podzim roku 2014. Sklad číslo 16 explodoval 16. října a druhý sklad číslo 12 nečekaně vybuchl 3. prosince. V obou skladech se nacházela munice, jež se po explozi rozletěla do vzdálenosti až jednoho kilometru. Při incidentu zemřeli dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si od státu sklady pronajímala.

Lidé spekulovali, jestli nejde o pojišťovací podvod ze strany Imex Group, která měla vybuchlé sklady v pronájmu. Z firmy však nebyl nikdo obviněn. "Pojišťovny vojenskou munici nepojistí, proto se nemohlo o pojišťovací podvod jednat," řekl právník Imex Group Radek Ondruš.

Soud loni obvinil pět lidí a firmy Excalibur Army a Real Trade Praha, jež podle obžaloby skladovaly zakázané výbušniny. Firmy však podle soudu neskladovaly výbušné miny, ale pouze jejich těla, což se nedá považovat za zakázané. Soud tak všechny zprostil obžaloby a viník stále není znám.

Odpovědnost nenese ani státní Vojenský technický ústav (VTÚ), který je zřizovatelem a provozovatelem skladů.

"VTÚ je jednou z poškozených stran, nikoliv viníkem této mimořádné situace. My máme povinnost objekt udržovat v provozuschopném stavu. Kontrolu munice ale provádí Policie ČR. Nemáme váhu, abychom zjišťovali, jestli si někdo nepřivezl o krabičku navíc," bránil se už dříve bývalý ředitel VTÚ Václav Irovský.

Obce v okolí Vrbětic se přiklánějí k tomu, aby stát vzal odpovědnost na sebe. "Stát se bojí, že kdyby zodpovědnost přijal, tak by vytvořil precedens pro další takové případy," míní starosta Hověžák.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého však bylo důležité nejprve se dostat k epicentru a teprve potom začít s ohledáváním místa či se zjišťováním příčin výbuchu.

V současnosti je ukončení celé operace naplánované na polovinu roku 2018. "Bezpečnostní opatření ve Vrběticích jsou bezesporu největší, nejdražší a nejdelší v dějinách Policie České republiky," řekla tisková mluvčí policie Zlínského kraje Monika Kozumplíková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist