Vlajka vztyčená legionáři na palubě parníku plujícího kolem světa, krajanská náborová cedule z USA či archiválie tak vzácné, že mohou zůstat na světle jen měsíc a pak musí zpět do depozitářů, budou k vidění na výstavě ke 100 letům Československé republiky.
Po loňské sérii výstav k 700. výročí narození Karla IV. čeká Pražský hrad další velká výstava, tentokrát k jubileu Československa.
Nabídne exponáty, které dosud Češi neviděli, třeba i proto, že čekaly na restaurování nebo určení, k jakému příběhu z české minulosti se přesně vážou.
Teprve nedávno se například podařilo historikům identifikovat ručně malovanou vlajku s nápisem Pravda vítězí, kterou si vyrobili vojáci cvičící se v Jerichu na nasazení u severoafrického Tobruku.
Hrad chystá výstavu ke století republiky
"Vykládat historii je jedna věc, něco jiného ale je vidět originály návrhů státní vlajky nebo jednu z prvních vlajek, která odpovídá dnešní podobě. Vztyčili ji na americké lodi Prezident Grant legionáři, když se v roce 1920 vraceli ze Sibiře do Evropy," přiblížil některé z exponátů ředitel odboru muzeí Vojenského historického ústavu Michal Burian.
Další zajímavostí bude prostora, které pracovníci chystající výstavy přezdívají Klenotnice. V klimatizovaném a světelně šetrném prostoru návštěvníci uvidí listiny z minulosti českého státu. Ty se budou každý měsíc střídat, déle je archiváři na světle nechat nemohou. V březnu zde budou k vidění originály všech československých a českých ústav, dojde ale i na Zlatou bulu sicilskou či Rudolfův majestát.
Denní počet návštěvníků citlivých expozic bude omezený. "Při překročení limitu by se mohly zhoršit právě přísné klimatické podmínky, které vzhledem k charakteru exponátů musíme dodržovat," řekl David Šebek ze Správy Pražského hradu.
Výstava potrvá od ledna do října 2018. Kromě Pražského hradu a Vojenského historického ústavu se na ní podílejí Česká pošta, Národní technické muzeum i archivy ministerstva vnitra či Poslanecké sněmovny. Některé exponáty zapůjčí Národní muzeum.
"Ti, kdo výstavou projdou, možná pochopí, proč lidé dříve vyvěšovali státní vlajku a jaký to mělo význam. Že to byl symbol, za který šli legionáři bojovat a umírat. Že nejde jen o oficiální podobu oslav, ale záleží i na tom, jak si svátek vzniku republiky lidé připomínali doma i za komunismu. Nebo za protektorátu, kdy byla oslava 28. října v podstatě odbojový čin," dodává vojenský historik Burian.
Hrad zatím neupřesnil, jakou podobu budou mít bezpečnostní opatření. Turisty nyní u sídla českých králů a prezidentů čekají bezpečnostní rámy, před nimiž se tvoří fronty.
Pro návštěvníky výstav pořadatelé chystají zvláštní vstupy přímo do Císařské konírny, Jízdárny Pražského hradu a Tereziánského křídla, které budou expozice hostit.
Hrad chystá výstavu ke století republiky
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist