V sedmnácti málokdo ví, kam se chce v životě ubírat. Chris Kelsey ale už v tomto věku založil svůj první start-up, o dva roky později ho za miliony dolarů prodal a teď už jako dvacátník v Dubaji chystá stavbu prvního mrakodrapu na světě, který postaví 3D tiskárny.

"Do pěti let budou naše stavební tiskárny používat na celém světě. Tahle technologie promění svět," říká v rozhovoru pro HN šéf americké firmy Cazza, který 15. listopadu přijede do Prahy na konferenci pořádanou v rámci letošního Týdne podnikání.

3D tisk se zatím prosazuje hlavně v průmyslu. V počítači vznikne trojrozměrný model strojní součástky, data se zadají do 3D tiskárny a během pár hodin přístroj postupným vršením plastu či kovu vytvoří požadovaný tvar. Poslední dva roky se ale tato technologie dostává také do stavebnictví, kde slouží hlavně ke stavbě menších domů.

Také Kelseyho podnik chtěl začít tiskem menších budov. "Developeři se nás ale začali ptát, jestli by se takhle nedaly stavět taky mrakodrapy," uvádí podnikatel, jehož firmu dubajští šejkové letos v březnu přizvali ke stavbě svého tištěného mrakodrapu. Ten má být podle Kelseyho hotový kolem roku 2020.

Postup stavby je podle podnikatele jednoduchý. Na vysoké jeřáby se umístí robotická ramena 3D tiskáren, jejichž trysky budou postupně nanášet vrstvy betonu nebo tisknout ocelové pruty. "Výhoda naší technologie spočívá v tom, že zásadně snižuje čas výstavby, počet stavebních dělníků i spotřebu materiálu," říká Kelsey.

Příklad konkurenční americké společnosti Apis Cor dokazuje, že lze jednopodlažní tištěný dům postavit za pouhých 24 hodin při ceně nepřesahující 300 tisíc korun. Šéf firmy Cazza neuvádí, na kolik by měla vyjít stavba dubajského mrakodrapu, a nechce zatím ani říct, jak vysoká tato budova bude. Dá se ovšem čekat, že v jednom z arabských emirátů v příštích letech takových staveb vyrostou desítky. Podle plánu tamního státního fondu DFF by měly celou čtvrtinu nových dubajských domů v roce 2030 představovat právě ty postavené 3D tiskem.

25 procent

všech nově postavených domů v Dubaji má do roku 2030 vzniknout pomocí 3D tiskáren.

480 tisíc

dolarů, tedy zhruba 10,5 milionu korun, stojí 3D tiskárna firmy Cazza, která tiskne menší budovy.

Já měl svou vizi

Vstup do světa 3D tisku je z hlediska Kelseyho předchozího podnikání překvapivý. Mladý podnikatel před třemi lety začínal s firmou Appsitude, která vyvíjela mobilní aplikace a vymýšlela design webů.

Kelsey firmu rozjel ještě při střední škole, na které jako premiant vynikal, studia ale nedokončil a nechystá se ani na vysokou.

"Vždycky jsem chtěl změnit svět a stát se inspirací pro druhé. A k tomu mi teď pomáhá má účast v byznyse," říká mladý idealista, který chce svou technologii 3D tisku domů nabídnout OSN, aby se tak začaly řešit bytové problémy ve světě.

Rodiče prý z jeho životní volby nebyli nadšení. "Odejít ze střední zní šíleně a člověk, který to udělá, je považován za losera. Já jsem ale měl svou vizi a drajv a rodiče se s tím nakonec smířili," povídá.

Start-upů na vývoj aplikací, jako byl ten jeho, je ve světě přehršel. Kelseymu se ale povedlo firmu dovést až k tržbám ve výši 10 milionů dolarů. Loni v říjnu podnikatel svou společnost za nezveřejněnou částku prodal a vydělané miliony vložil do rozjezdu svých stavebních 3D tiskáren. Oboru se nikdy dříve nevěnoval. "Stavebnictví mě ale vždycky lákalo. V roce 2016 byl 3D tisk hodně cool a podle mě tahle technologie změní svět," říká svým mladistvým jazykem.

Vedle projektu dubajského mrakodrapu se teď jeho rok stará firma Cazza pouští také do staveb menších domů, jak si Kelsey původně předsevzal.

Společnost vyrábí dva typy robotických 3D tiskáren v cenách kolem 10 milionů korun a podle podnikatele se brzy stane developerem, který se zaměří na stavbu celých čtvrtí.

První příležitost se americkému podniku ostatně právě naskytla. Většina domů v jeho domovské kalifornské Santa Claře vyhořela při nedávných rozsáhlých požárech a v troskách skončil také Kelseyho rodný dům. "Je to ohromná tragédie. V popelu je na dva tisíce domů, 15 tisíc lidí přišlo o bydlení. Díky naší technologii ovšem máme příležitost podílet se na obnově města," uvádí mladý podnikatel.

jarvis_59f356f2498e089684ce28f1.jpeg
Šéf firmy, teprve dvacetiletý vizionář Chris Kelsey, se chystá i na obnovu požárem zničené Kalifornie.
Foto: Cazza

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist