Kdo si dnes vzpomene na hysterii kolem palmového oleje, levného zabijáka, který zcela nevědomky denně konzumujeme? Jsou to dva tři roky, kdy se Evropou přehnaly demonstrace proti palmovému oleji, který tehdy zřejmě mohl − alespoň podle intenzity protestů − za všechny trable Evropanů. Od té doby import palmového oleje roste, jen z Indonésie se ho dovezlo v prvním pololetí o 40 procent víc než loni. Olej se používá nejen v potravinách, ale 40 procent celkového dovozu jde do biopaliv. To by mělo podle rozhodnutí Evropského parlamentu skončit v roce 2020. Odpor pěstitelů palem (na snímku sbírání plodů palmy olejné v Malajsii) nepřekvapí. Evropa ale překvapit ještě může. Stejně jako nenápadným růstem dovozu onoho "neviditelného zabijáka", jenž nám zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru