Ze stavební firmy Hochtief odešel před osmi lety tým 40 lidí, kteří zamířili ke konkurenci. Šlo o dělníky, stavbyvedoucí i vrcholové manažery. Jedním z nich byl i ekonom a současný ředitel divize kontrolingu Petr Krčmář, který ve firmě do té doby pracoval 21 let. Když odešli jeho kamarádi, rozhodl se jít za nimi.
V konkurenční firmě OHL ŽS strávil sedm let, byl spokojený a jiné nabídky odmítal. Pak začala mít společnost méně zakázek a nastaly i personální změny. "Kolegu, který se mnou přišel z Hochtiefu, firma odvolala z místa ředitele a vztahy se zhoršily," říká Krčmář. V tu dobu dostal nabídku od Hochtiefu a s dalšími kolegy, kteří před sedmi lety odešli, se vrátil zpátky.
"Proměnili se lidé a změnilo se moje postavení. Jednoduchý návrat to nebyl," hodnotí Krčmář. Po opětovném příchodu počítal s tím, že bude muset získat znovu důvěru firmy.
Pracovníci ve stavebnictví odcházejí a vracejí se často, říká HR ředitel Hochtiefu Miroslav Kos. "Dokud nabízíme zajímavé projekty, nemusíme se bát vysoké fluktuace," uvádí s tím, že v současnosti opouští firmu během roku zhruba 10 procent lidí.
Zaměstnat člověka, který už jednou ve firmě pracoval, je podle něj dvojsečné. "Takový člověk má kontakty a znalosti o našem systému. Zároveň má více zkušeností a kariérně se posunul. I bývalé zaměstnance ale musíme znovu provést adaptací, aby poznali, co se za dobu jejich nepřítomnosti změnilo," vysvětluje Kos, který v HR pracuje už 30 let.
Zklamaní junioři
Trend návratů do předchozího zaměstnání stoupá. Ve společnosti Deloitte pracuje pět procent lidí, kteří už jednou nebo víckrát z firmy odešli. Během posledních dvou let jejich počet roste.
"Evidujeme návraty i ve zkušební době. Většinou se zaměstnanci vracejí do pěti let od odchodu. Pak už tolik ne," přibližuje Martina Schiestlová, ředitelka HR v Deloittu. Podle ní se stává, že juniorní pracovníci bývají zklamaní z toho, jak to v jiných firmách chodí. Proto se často rozhodnou k návratu. Schiestlová říká, že oceňují hlavně atmosféru, vztahy a technické vybavení pro práci.
"Daří se nám v lidech vyvolávat pocit, že vrátit se do firmy je normální. Při odchodu chceme znát jejich důvody a dáváme najevo, že se o ně zajímáme," podotýká.
Podle letošního výzkumu společnosti KPMG vzpomíná 94 procent bývalých zaměstnanců na svoji původní firmu v dobrém.
Deloitte nabízí volné pracovní pozice bývalým zaměstnancům i prostřednictvím sociální sítě LinkedIn, kde společnost sdružuje své bývalé pracovníky do skupiny. Jedním z těch, kteří dostali "laso" zpět, je současný ředitel technologického rozvoje v daňovém poradenství Jaroslav Beneš.
Opustit zaměstnání se rozhodl po 14 letech. Zpět se vrátil po třech letech působení v telekomunikacích. Pracovní nabídka od Deloittu přišla ve chvíli, kdy v nové práci nebyl spokojený, a zpět se dostal právě díky kontaktům s bývalými kolegy.
Mění se i přístup v bankách
Podobně začíná vypadat i dosud konzervativní prostředí velkých bank. Korporátní personalisté se k opětovným příchodům staví jinak než před lety.
Pohled Komerční banky na "navrátilce", kteří již z firmy jednou odešli a chtějí se vrátit, prošel podle HR manažerky Martiny Maričové vývojem. "Je to i tím, že nastupující mladá generace chce sbírat různé zkušenosti a pracovat na zajímavých projektech ve flexibilním prostředí. Mladí lidé se proto rozhlížejí a zkouší to jinde, klidně i opakovaně," míní Maričová.
Za poslední čtyři roky se zpět do banky vrátilo více než sto pracovníků, což je 1,5 procenta z celkového počtu zaměstnanců.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist