Brněnští vědci vyvrátili dosavadní hypotézu, že přírodní útvary, takzvané ledové květy, ničí ozonovou vrstvu. "K těmto závěrům doposud nikdo nedošel, protože v našich mikroskopech umíme napodobit prostředí a také vzorky přímo při vlivu prostředí pozorovat," řekl HN vedoucí projektu Vilém Neděla z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Vědci si donedávna mysleli, že části ledových květů se rozpadají a vítr unáší slané aerosoly, které obsahují, do atmosféry. Ty umožňují takzvanou bromovou explozi, tedy intenzivní uvolňování bromu z mořské soli do atmosféry, což přispívá k ničení ozonu nad Arktidou a Antarktidou.

Čeští experti nyní prokázali, že ledové květy pravděpodobně nejsou přímým zdrojem slaných aerosolů a důvodem vzniku polárních ozonových děr.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se