O víkendu jsem jel po dálnici lemované billboardy prezidentských kandidátů. Na jednom z nich stojí: "Kdo je silnější než Zeman? Jedině Topol!" Z nějakých důvodů jsem si v tu chvíli vzpomněl na pasáž z filmového Hobita. V jedné scéně čaroděj Gandalf říká: "Saruman si myslí, že zlo je možné porazit jen větší silou. Já si ale myslím, že zlu se dá lépe čelit obecnou slušností, laskavostí, vzájemným pochopením."

Chvíli jsem nevěděl, co že mi podvědomí chce vlastně naznačit. Přece se nedá natvrdo a prvoplánově říci, že Zeman je nějaké zosobněné zlo a Topolánek potenciální Saruman, u kterého může nakonec také převážit temná stránka?! A pak mě napadlo, že možná jde o něco jiného. A sice o to, že neustálého zdůrazňování síly je v Česku v poslední době už tak nějak přespříliš. Společnost je rozdělená na nesmiřitelné tábory, vzájemně se "hejtuje", na sílu se odpovídá silou, což vyvolává ještě hlubší rozdělení. Síla asi opravdu není ten nejlepší způsob, jak problémy vzniklé přehnaným použitím síly vyřešit, překonat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.