Rektor Univerzity Palackého v Olomouci měl prý vždycky za to, že by české univerzity měly být aktivnější ve veřejném životě. Po prezidentských volbách začalo jeho přesvědčení sílit.
"Ukázalo se, že společnost je rozpolcená. Jako historik vím, že to do budoucnosti zpravidla nevěstí nic dobrého. Je to jev, který má tendenci vyhrocovat se," říká
profesor Jaroslav Miller.
Společně se svými kolegy došel k tomu, že je třeba z pozice univerzity přispět k zakopávání příkopů ve společnosti tím, že škola nabídne pomoc nebo radu lidem, kteří to potřebují, mimo univerzitní prostředí. Už po říjnových sněmovních volbách proto začal postupně přivádět k životu nápad na založení takzvané terénní univerzity, který nyní získává jasnější obrysy.
V průběhu letoška bude jeho škola vysílat do regionů dobrovolníky z řad studentů práv, medicíny nebo třeba sociologie, aby lidem pomohli řešit jejich existenční problémy nebo jim nabídli kvalitní informace − například o migraci nebo Evropské unii a o tom, jaké má dopady na jejich životy.
Vzhledem k poloze školy se chce Miller zaměřit na působení v, zjednodušeně řečeno, moravských Sudetech. Pro svůj plán se ale snaží získat i rektory jiných univerzit napříč republikou nebo různé neziskové organizace a iniciativy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.