Asi před měsícem se pracovní soud ve švýcarské Ženevě zastal skupiny polských stavařů. Dělníky do Švýcarska vyslal polský subdodavatel stavebních prací a za jejich výkon na staveništi je odměnil osmi eury za hodinu, což byla podle švýcarského soudu asi třetina skutečné hodnoty práce, kterou dělníci odvedli.
Zabránit podobným případům si klade za cíl připravovaná revize evropské směrnice o vysílání pracovníků, která se vztahuje také na státy Evropského hospodářského prostoru a Švýcarsko. Pro řadu chudších zemí však znamená zhoršení konkurenceschopnosti.
Minulý týden proto europoslankyně Martina Dlabajová (ANO) spolu s ministrem dopravy v demisi Danem Ťokem (ANO) slibovali, že se v Bruselu pokusí vyjednat výjimky alespoň pro přeshraniční dopravce. Těch je v České republice asi 10 tisíc. Z posledních jednání evropských politiků ale vyplývá, že západní země ze svých požadavků neustoupí.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








