Ačkoliv si tuzemská ekonomika vede podle řady předstihových ukazatelů začátkem letošního roku stále dobře, komunikace ČNB ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb se stala od posledního únorového jednání podstatně opatrnější.
ČNB sice své sazby dle očekávání v únoru zvýšila, pro letošní rok však vidí prostor již jen pro jedno další zvýšení o 0,25 procentního bodu. Není to přitom tak dávno, kdy se řada představitelů banky vyjadřovala ve smyslu podstatně rychlejšího růstu sazeb. Zpomalující inflace jde na vrub vyšší srovnávací základně minulého roku a byla do značné míry očekávaná, ta proto obrat v komunikaci úplně nevysvětluje. ČNB ale patrně došla k závěru, že svou předešlou komunikací trh příliš navnadila na rychlý růst sazeb, což vedlo k dalšímu posílení koruny.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








