Nestává se často, aby jeden soudní rozsudek nepřímo zmenšil majetek občanů o miliardy. Není ani časté, aby nejsilnější průmyslové odvětví v zemi dostalo knock-out od neziskovky bojující za lepší životní prostředí a práva spotřebitelů. Úterní verdikt Spolkového správního soudu v Lipsku přináší obojí. Jeho rozhodnutí potvrzující právo − a vlastně často i povinnost − měst a spolkových zemí vykázat starší naftová auta z center velkých aglomerací bude mít okamžitý dopad i na okolní země. Česko nevyjímaje.

Autobazary budou samozřejmě dopad otevření dveří pro přísnější regulace z obchodních důvodů bagatelizovat, ale realita je neúprosná: jednoznačnou obětí jsou majitelé naftových aut nesplňujících nejpřísnější emisní normu Euro 6. Zájem o ně (a tím i cena ojetin) v Německu už dříve zamířil dolů a teď se propad ještě prohloubí. Každý oznámený zákaz − a měst, která je už ohlásila nebo o nich uvažují, jsou nejméně čtyři desítky − by měl být budíčkem i pro Česko.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se