Nestává se často, aby jeden soudní rozsudek nepřímo zmenšil majetek občanů o miliardy. Není ani časté, aby nejsilnější průmyslové odvětví v zemi dostalo knock-out od neziskovky bojující za lepší životní prostředí a práva spotřebitelů. Úterní verdikt Spolkového správního soudu v Lipsku přináší obojí. Jeho rozhodnutí potvrzující právo − a vlastně často i povinnost − měst a spolkových zemí vykázat starší naftová auta z center velkých aglomerací bude mít okamžitý dopad i na okolní země. Česko nevyjímaje.
Autobazary budou samozřejmě dopad otevření dveří pro přísnější regulace z obchodních důvodů bagatelizovat, ale realita je neúprosná: jednoznačnou obětí jsou majitelé naftových aut nesplňujících nejpřísnější emisní normu Euro 6. Zájem o ně (a tím i cena ojetin) v Německu už dříve zamířil dolů a teď se propad ještě prohloubí. Každý oznámený zákaz − a měst, která je už ohlásila nebo o nich uvažují, jsou nejméně čtyři desítky − by měl být budíčkem i pro Česko.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








