Osm trenérů každý den vyráží do dvou budov, kde sídlí společnost ExxonMobil. Během odpoledne prochází postupně všemi patry a s malými skupinkami lidí cvičí přímo u jejich pracovních stolů. Tuto možnost mají všichni z 1200 zaměstnanců. Cvičení, které firma nabízí už 10 let, je zaměřené na protažení zad, krku a rukou. Kdo chce, může v pracovní době využít i cvičení na gymnastických míčích.
Pravidelné protažení přímo v kanceláři nabízí také pražská pobočka technologické společnosti Microsoft. Zaměstnavatelé se tak snaží přimět pracovníky k pohybu a kompenzovat jim jejich celodenní sezení u počítačů. Špatný posed u pracovního stolu může vést k řadě obtíží, jako jsou bolesti zad nebo poruchy trávení.
Od výrobní linky do posilovny
Podle výzkumu vědců z univerzity v Bristolu je vhodnou dobou pro pravidelné cvičení ráno před prací nebo poledne, tedy doba obědové pauzy. Svým experimentem dokázali, že lidi, kteří se v těchto hodinách věnují cvičení, pohyb dokáže "nakopnout", jsou v práci produktivnější a méně stresovaní. Proto podniky do zdraví a do pohybových aktivit svých pracovníků čím dál více investují.
Nošovická automobilka Hyundai nedávno investovala přes 20 milionů korun do zdravotního centra pro zaměstnance, které společnost otevřela letos v lednu. Pracovníci v kancelářích i ve výrobě tak mají pár kroků od práce k dispozici tělocvičnu s posilovnou, masáže a další služby. Cílem vybudování centra je pohybem kompenzovat náročnou práci.
Léčebné cvičení mohou zaměstnanci využívat během pracovní doby, a to po prohlídce firemním lékařem. "Ten navrhne vhodné procedury a jejich rozsah v rámci rehabilitace. Nejčastěji se jedná o sérii deseti procedur, kdy každá trvá půl hodiny. Každý člověk je jiný a potřebuje jiný režim, pokud se ale jedná o rehabilitaci, dochází do centra zpravidla jednou až dvakrát týdně v rámci své pracovní doby," vysvětluje Ondřej Šuch, tiskový mluvčí podniku.
Nově zbudované centrum ale mohou využít i zaměstnanci bez lékařského potvrzení. Ti mohou do "fitka" zajít ve svém volném čase. Zájemci mohou každý den využít dohled trenérky. Všechny služby poskytuje Hyundai kmenovým i agenturním zaměstnancům zdarma. V nabídce cvičení jsou také lekce pilates, kruhové tréninky a jóga.
Jóga je pro všechny
Jógu, pomalé relaxační cvičení s indickými kořeny, nabízí zaměstnancům stále více firem. Kromě nošovické automobilky také už dva roky například síť hotelů Marriott, IT společnost EasySoftware nebo Státní úřad pro kontrolu léčiv. "Už zhruba rok poskytujeme za poplatek lekce klasické jógy a levnější jógu na židli. Účelem je odbourání stresu, zlepšení kondice a kompenzace následků sedavého způsobu zaměstnání," dodává tisková mluvčí úřadu Hana Pavlíčková.
Průzkumy ukazují, že jóga snižuje u pracovníků agresivitu a pomáhá tělu lépe se vypořádat se stresovými situacemi. Experimenty dokázaly, že jóga dovede stres a agresi snižovat u studentů, stejně jako u vězňů nebo u zdravotních sester. Ty navíc po několikatýdenním praktikování jógy navozovaly s pacienty kvalitnější vztahy a pomáhaly tak v nemocnici budovat lepší atmosféru. Ta zase vede k rychlejšímu uzdravení pacientů.
Jóga je pro cvičení uprostřed dne ideální. Nevyžaduje přílišnou fyzickou zdatnost ani speciální vybavení či oblečení. Mohou ji cvičit lidé u svých pracovních stolů stejně jako v parcích nebo v jógových studiích.
Největší tuzemský internetový obchod Alza.cz v současnosti zvažuje, zda jógu do nabídky benefitů zařadit. "V řadách zaměstnanců máme kolegyni, která poskytuje kurzy jógy. Ty jsou mezi zaměstnanci oblíbené. Navíc máme ve firmě potřebné zázemí, šatny a sprchy. Zvažujeme, zda jógu nezahrneme do naší nabídky sportovních benefitů, jako je třeba posilovna přímo v centrále," říká tisková mluvčí Alzy Patricie Šedivá.
Naopak ve společnosti Nestlé se lekce "kancelářské" jógy na rozdíl od jiných sportovních benefitů neosvědčily. "Zaměstnanci rádi využívají například masáže nebo fyzioterapeutické poradenství. Sportovní vyžití zaměstnanců podporujeme tím, že dotujeme týmové sportovní aktivity," dodává tisková mluvčí Andrea Brožová.
Prodejce hudebních nástrojů Kytary.cz spustil lekce jógy pro pracovníky na centrále před dvěma lety. Pro mužskou část mezi zaměstnanci společnost již několik let hradí také pronájem fotbalového hřiště a pingpongové tréninky. "Zkrátili jsme pracovní dobu na sedm a půl hodiny s cílem poskytnout zaměstnancům více volného času na jejich koníčky či blízké," říká Vladimír Myslík, spolumajitel sítě obchodů.
Širokou nabídku sportovních aktivit má pro své zaměstnance také společnost Deloitte, která kromě jógy nabízí i plavání nebo volejbal. "Řada zaměstnanců vyráží na běžecké tréninky do okolí, hodně z nich běhá o obědové pauze," říká HR ředitelka Martina Schiestlová. Poradenská společnost pořádá také volejbalový a fotbalový turnaj, zaměstnancům hradí i startovné na různých týmových závodech.
Na cviky stačí myslet
Cvičit lze podle lékařky Michaely Tomanové i u pracovního stolu. Pro ty, kteří nechtějí své kolegy rušit svými pohyby, je určená například metoda Infinity. Ta zahrnuje nenápadné pohyby a její součástí je i mentální cvičení.
Podle lékařky je představivost propojená s fyzickým stavem těla. "Mozek nerozezná skutečnost od představy, a proto je přínosem i to, když na jednotlivé cviky pouze myslíme. Mozek totiž příslušné svaly i přesto zapojuje a vysílá do nich signály," vysvětluje lékařka.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist