Vyjednávání Andreje Babiše a ČSSD postoupila do fáze licitace o počty ministerstev. ANO chce dát ČSSD maximálně čtyři křesla, ta chce pět. Ať už to dopadne tak nebo tak, je to vlastně jedno. Tak slabou pozici, jako bude mít ve vládě ČSSD (pokud tedy vláda vznikne), ještě žádná koaliční strana nikdy neměla. Ani ne tak matematicky − třeba ve vládě Jiřího Paroubka měly koaliční strany US-DEU a KDU jen po třech ministrech − ale věcně.
Vzhledem k poměrům ve sněmovně bude ČSSD vždy pouhým oranžovým apendixem Babišova kabinetu. Koaliční smlouva může vypadat sebeskvěleji, může obsahovat i zákaz přehlasování v klíčových záležitostech, ale na jedné věci to nic nezmění: když Andrej Babiš usoudí, že ČSSD dělá problémy, může ji od moci snadno odříznout − přesně jako ten apendix.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












