Byla to prý shoda okolností, že ve stejném roce získala umělkyně Kateřina Šedá cenu Architekt roku 2017 a zároveň ji porota Národní galerie vybrala pro českou účast na bienále architektury v Benátkách 2018. Porotcům se zalíbil její nápad na oživení Českého Krumlova − respektive její snaha vrátit život do turismem zahlceného historického centra města. Přes dvanáctitisícovou "perlu na Vltavě" se ročně převalí zástup dvou milionů návštěvníků.

"Místní se snaží turisty nevidět, i když je potřebují. Někteří se jim prý podívají do očí jen při placení," říká umělkyně, která už od léta v Krumlově houževnatě sbírá podklady pro další ze svých komplexních sociálních projektů nazvaný UNES-CO. Včera jej v Národní galerii, která českou účast v Benátkách zaštiťuje, představila veřejnosti. "Kateřina k bienále architektury přistupuje podvratně," říká komisař české účasti a kurátor NG Adam Budak. "Jeho tématem je Freespace, tedy volný prostor. Ale Šedá ukazuje, že turistický ruch žádný volný prostor nenechává," dodává Budak.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.