Pár hodin poté, co v sobotu před rozbřeskem dopadly na tři syrské vojenské areály spojenecké střely, ohlásilo se tiskové oddělení tamního diktátora s krátkým videem. Je na něm zachyceno, kterak Bašár Asad přichází v osm ráno klidnou chůzí, s aktovkou v ruce, do svého úřadu. Cílem bylo zjevně jediné: sdělit, že všechno je v pořádku, našeho vůdce to nijak nerozhodilo.

Facka, kterou mu Amerika, Francie a Británie vlepily, byla silná. Lidé po celém světě, kteří neztratili morální kompas a nepodléhají podvratné ruské propagandě šířené zejména sociálními sítěmi, nad ní museli zajásat. Nemluvě o milionech těch, jimž Asad pozabíjel blízké či jim zdevastoval životy. Či jinak: válka trvá už sedmým rokem. Asad má na svědomí více životů než hrdlořezové nyní už poraženého Islámského státu. Chemické zbraně, jak tvrdí třeba americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, použil proti své populaci už asi padesátkrát. Ale tak drsný pohlavek uštědřený zvenčí ještě za své zločiny nedostal. Potud je vše v pořádku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se