Přestanu se zkouškami raket a atomových zbraní − vzkázal týden před korejsko-korejskou vrcholnou schůzkou pán severní části poloostrova Kim Čong-un. Kdo by se neradoval, že zmizí důvod, kvůli němuž se ještě loni mezi Pchjongjangem a Washingtonem soutěžilo, kdo má větší červené tlačítko ke zbraním hromadného ničení? Kimův víkendový vzkaz vypadá jako vytažená vlajka vstřícnosti před dubnovým summitem s Jižní Koreou a možná ještě více před tím květnovým, kdy se má setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Severokorejský vůdce ovšem jedním dechem vzkazuje, že k dalším testům není důvod. To zní spíše tak, že svůj atomový a raketový program považuje za natolik rozvinutý, že už dosáhl strategického cíle, má životní pojistku svého ultrastalinistického režimu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se