Nedávno přinesla ekonomická média zprávu, která znovu spustila debatu o výši odměn v americkém světě velkých peněz. Výkonný ředitel společnosti Blackstone Group Stephen Schwarzman si v předchozím roce vydělal celkem 800 milionů dolarů, tedy 16,9 miliardy korun. Jedna z nejvyšších odměn, jakou kdy vyplatila veřejně obchodovaná firma svému topmanažerovi, vyrazila dech i těm, které vysoké bonusy na Wall Street obvykle nepřekvapí.

Lze to ale brát i jinak než jen jako potvrzení toho, že Wall Street už překonala roky krize a finančnímu byznysu se daří. Jde také o znamení, že korporátní Amerika se mění a čelí novému fenoménu: nečekanému vzestupu alternativního způsobu zhodnocování peněz, kterému se ve finanční hantýrce říká private equity (česky fondy soukromého kapitálu).

Blackstone je v dané disciplíně největší na světě. Patří mezi stovky specializovaných firem, které zhodnocují svěřené peníze jinak než tradiční správci, kteří zpravidla kupují podíly ve firmách přes veřejné burzy nebo investují do dluhopisů. Fondy soukromého kapitálu své prostředky používají k nákupům společností, které následně zefektivní, přeskupí, ořežou jejich neperspektivní části byznysu a po několika letech zase prodají, například uvedením na burzu. Často jde o velmi sofistikované finanční operace, obnášející i velké půjčky, někdy i se zapojením peněz z fondů samotných kupovaných firem. Specifická disciplína private equity je ze své povahy méně pod veřejnou kontrolou a nepodléhá tak přísné regulaci jako byznys bank a investičních společností, na které se dohled zaměřil po finanční krizi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se