Kásem Solejmání, který zahynul při americkém raketovém útoku na letiště v Bagdádu v noci ze čtvrtka na pátek, nebyl prezident, premiér ani náboženský činitel. Jeho doménou byly místnosti pro plánování vojenských operací a utajené porady. Dlouho dobu se pohyboval v přísně střeženém ústraní, neposkytoval rozhovory a neobjevoval se na veřejnosti. To se však v poslední době změnilo a ze Solejmáního se stala celebrita svého druhu. Na Blízký východ měl tento muž obrovský vliv. I tam, odkud je to do Teheránu daleko.
Obklopen tabákovými plantážemi a mořem je jiholibanonský Súr idylickým rybářským městem. V malém přístavu kotví supermoderní jachty i dřevěné bárky, tržiště hraje všemi barvami čerstvého ovoce a zeleniny. Zkrátka jedno z těch středomořských městeček, kde čas plyne příjemně pomalu. Vliv íránského generála Solejmáního, který měl rád bitvy a své padlé vojáky opěvoval jako mučedníky, byste zrovna tady nečekali.
Co se dočtete dál
- Co si o Sulejmáním myslí bývalý důstojník CIA v Iráku John Maguire, jak jeho životní příběh ilustruje bouřlivou íránskou historii posledního půlstoletí nebo jaké jsou "dvě tváře" Íránu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.