Když předseda hnutí ANO Andrej Babiš před posledními sněmovními volbami bránil svůj ikonický slogan "řídit stát jako firmu", dušoval se, že tím nemyslel žádné autoritářské řízení společnosti jedním generálním ředitelem/premiérem. Měl prý na mysli moderní firmu, která je řízena kolektivně, "získává široké poznatkové zázemí a může daleko lépe reagovat na změnu tržních podmínek", jak se tehdy vyjádřil.
Záměr to byl jistě dobrý, mnohé voliče byznysový přístup ke zjevně stagnujícímu a v mnohém nefunkčnímu státu oslovil. Jenže Babiš ho v premiérské funkci vůbec nenaplňuje.
Místo potřebných hlubokých reforem jezdí po krajích a bez ladu a skladu slibuje za nadšeného potlesku místních mnohamilionové investice na vše, co mu padne do oka.
Jde prý o vytváření investičního plánu republiky. Mimoděk tak říká, že jednotliví hejtmani asi nedokážou na Úřad vlády zaslat excelovou tabulku s deseti nejdůležitějšími projekty kraje, kde potřebují podporu státu.
K stamilionům do krajů se pak přidávají na centrální úrovni miliardy − skoro šest miliard na levnější jízdné, 14 miliard na důchody, 27 miliard na nižší daně, 12 miliard na učitele…
Prakticky u žádného z výdajů přitom není naplánovaná udržitelnost v rozpočtech na další roky, tedy že například slibované zvýšení platů dostanou učitelé i v letech, kdy už hospodářský růst nebude tak omamný a daňové výnosy zase klesnou.
Takto se opravdu stát jako firma neřídí. Takto se řídí Titanic, kde se na horních palubách tančí o to usilovněji, oč více do podpalubí teče.
Kdy jindy, když ne teď?
A šlo by to přitom o tolik lépe. Babiš nepochybně vzbudil ve společnosti touhu po radikální změně. Má navíc daňové prostředky, protože země je na vrcholu hospodářského cyklu. A má také k ruce řadu domácích i zahraničních studií, které se celkem jasně shodují, co je potřeba změnit. Jenže Babiš na toto "široké poznatkové zázemí" kašle, raději po krajích nekoordinovaně slibuje detaily a v Praze pak záměry, které konkurenceschopnost Česka přímo zhoršují.
Stačí si vzít k ruce třeba aktuální doporučení Evropské komise z minulého týdne. Zásadní rada zní: "Zlepšit udržitelnost veřejných financí, zejména důchodového systému." Vždyť kdy jindy dát do kupy penzijní systém, než když se dobře vybírá pojistné? Babiš však jen vydává oddělení penzijního účtu od rozpočtu za reformu a ve skutečnosti razantními valorizacemi systém naopak drasticky zhoršuje. Dlouhodobě jsou penze v Česku zcela neudržitelné a stanou se bez opravdu zásadní reformy jen žebračenkami.
Co se dočtete dál
- Proč Česko budí dojem, že si vlastně vede docela dobře?
- Co doporučuje Evropská komise a co dělá Babiš přesně naopak?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.