Rozhovor s architektem Liborem Kaplanem ze studia Kaplan architekti.

 

Každý zaměstnanec má jiné potřeby. Jak navrhnout pracovní prostředí, aby vycházelo vstříc co nejvíce lidem?

Klíčem je maximální demokratizace prostor. Moderní zaměstnanec ke své práci už nevyžaduje pouze stůl, židli a počítač. Pracovní prostředí mu musí umožnit pracovat vestoje, vsedě, v lehu či chůzi, v kavárně či obývacím pokoji. Důležité je samozřejmě vnitřní uspořádání pracoviště. Uzavřené kanceláře sice zvyšují koncentraci jedince, ale brání týmové spolupráci. Zásadní je proto navrhovat velké množství jednacích místností pro různé typy mítinků, aby se zaměstnanci navzájem nerušili. Týmy se tak mohou koncentrovat i v otevřeném prostředí.

Na které prvky by se společnosti měly zaměřit, aby se lidé na pracovišti cítili dobře?

Pro každý typ prostor se liší požadovaná intenzita či teplota osvětlení a tu je klíčové správně definovat. Vhodné je kombinovat přímé osvětlení s nepřímým. Nejlepší je dostatek denního světla a ideálně také pěkný výhled. Zásadní roli hraje i ergonomie. Firmy by proto neměly šetřit na židlích. Ideální je pracoviště doplnit o zvedací stoly, které umožňují práci vestoje. Příjemné pracovní prostředí pomáhají dotvářet i přírodní materiály. Opravdová cihla či surový kus dřeva v člověku vyvolávají emotivní pouto, což bílá stěna neumí. Skvělým prvkem jsou zelené stěny či mechové obklady. Důležité je také, aby se zaměstnanci mohli spolupodílet na podobě vnitřního prostředí. Je zásadní, aby kancelář nebyla nedotknutelná a neměnná.

Jaké chyby v tomto ohledu firmy dělají?

Plánování prostoru řeší interně a pak si najmou architekta, aby ho zútulnil, což obvykle nestačí. Moderní kancelářské budovy s oblibou využívají půdorysné schéma H, kdy se do střední části umístí výtahy, toalety a schodiště a pracovní místa se osadí k fasádám. Vznikne tak standardní uspořádání jádro-chodba-kancelář. Úkolem architekta je hledat cesty, jak toto schéma narušit a dostat do kanceláří více vzdušnosti pomocí relaxačních zón a míst pro neformální mítinky. Náhodná setkávání vytváří klíčové interakce, které jsou zásadní pro efektivitu týmů. Proto je důležité, aby se architekt podílel již na tvorbě prvních půdorysů.