Přiblížit lidem v práci přírodu
Hana Williams Musilová, HR manažerka, Liko-S
Začínáme ztrácet kontakt s přírodou. Většina z nás žije ve městech, kde zeleň chybí. Na procházku do parku vyrazíme možná o víkendu, většinu času ale trávíme v práci a z kanceláře je do lesa daleko. Je ale obecně známo, že pro psychickou pohodu člověka je právě kontakt s přírodou, a tedy naším přirozeným životním prostředím, stěžejní.
V Liko-S jsme hledali cesty, jak lidem na pracovišti přírodu přiblížit. V polovině roku 2014 jsme vybudovali administrativní budovu Liko-Noe, která skýtá zázemí řadě našich zaměstnanců. Budova je naprostým evropským unikátem. Její stěny představují zelené fasády, které jsme u nás ve firmě vyvinuli, střechu tvoří zčásti mokřadní kořenová čistírna odpadních vod, jež v budově vyprodukujeme, zčásti je pokryta obvyklou extenzivní zelení. To vše dává budově nejen úžasný vzhled, ale přináší lidem život do jejich bezprostřední blízkosti. Zelené fasády si můžete pohladit, očichat je nebo si z nich utrhnout rajče, okurku nebo jahody, které tady zrovna uzrály. Rozkvetlé fasády sem přitahují motýly, v jezírku před domem skřehotají žáby, jejichž stavy korigují užovky vlnící se pod hladinou. V našem firemním areálu jsme zkrátka zbudovali nový biotop, který je zároveň útulnou kancelářskou budovou pro naše zaměstnance.
Systém zelených fasád a střech má však vedle výše uvedených výhod i ryze pragmatický přínos. Díky měřením víme, že zelená střecha a fasáda, respektive voda, jež se prostřednictvím rostlin z jejich povrchu odpařuje, umí velice efektivně objekt ochladit během letních měsíců. V interiéru nevyužíváme žádné prvky aktivního chlazení, a přesto zde teploty nepřesáhnou 24 °C. Tedy zapomeňte na rýmu či bolavá záda, která vám ofoukla klimatizace. A pokud je nám tu v létě úzko a potřebujeme změnit prostředí a nadechnout se čerstvého vzduchu, přeneseme notebook na pohovku na lávku u jezírka, dáme si vodu s mátou, kterou si utrhneme vedle na zahrádce, a je nám hned lépe. V zimě naopak zelená střecha napomáhá plášť tepelně izolovat. Ráno do naší zdravé kanceláře přicházíme z mrazu k plápolajícímu krbu, který ji perfektně vytopí.
Vedle zdravého pracovního prostředí je také důležité, co si do našeho těla dáváme. Milé dámy v kantýně připravují každý den navíc pro kolegy zdravé snídaně a svačiny a k tomu pijeme po ránu čerstvě vymačkaný pomerančový džus. Nicméně to nejdůležitější je, že v naší zdravé kanceláři sedí prima lidé, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu, společná práce je baví a drží pospolu. To nám k psychické pohodě přispívá, myslím si, úplně nejvíc.
Odmítli jsme open space a sportujeme
Michaela Šebestová, HR community manager, Kentico Software
Ať se nám to líbí nebo ne, v práci jsme většinou delší dobu než doma. A asi málokdo z nás by chtěl podstatnou část svého života strávit v prostoru, kde se necítí dobře. Při tvorbě interiérů našich kanceláří pro nás bylo důležité prostor zabydlet tak, aby se tu člověk cítil jako doma.
V první řadě bylo nutné vytvořit akusticky přívětivé prostředí. Odmítli jsme open space a vytvořili oddělené kanceláře, které týmům zajistí klid a ticho pro práci. V interiéru využíváme přirozených vlastností textilních materiálů (koberce, čalouněné lavice a nástěnky) a kombinujeme je s přírodními materiály, rostlinami nebo mechovou stěnou. Pracovní prostory se střídají s odpočinkovými zónami. Týmy mohou společně posnídat ve velké kuchyni, po obědě si zahrát fotbálek nebo kancelář na chvíli vyměnit za útulný "obývací pokoj" s knihovnou a akváriem s rybičkami. Přirozenou součástí života jsou pro nás také psi, které si mohou vzít jejich majitelé do kanceláře. Máme vyzkoušeno, že je to příjemné rozptýlení a jejich přítomnost má vliv na dobrou náladu.
Kromě toho se snažíme udržovat v dobré kondici. Přímo na pracovišti cvičíme dvakrát týdně jógu, zaměstnanci mají na dosah čerstvé ovoce a díky Multisport kartě mohou po práci vyrazit do fitness centra nebo sauny. Finančně podporujeme aktivity, které si vymýšlí sami zaměstnanci. Díky tomu pravidelně pořádáme squashové turnaje, máme firemní hokejový i fotbalový tým nebo jezdíme na vodu. Půdorys kanceláří tvoří dlouhá chodba a často se u nás setkáte s tím, že si někdo zkracuje vzdálenost na koloběžce.
Ovšem ani krásné kanceláře s fotbálky nejsou všechno. Psychické pohodě našich zaměstnanců prospívá také volná pracovní doba, díky níž si mohou bez výčitek odběhnout z kanceláře nebo strávit odpoledne s rodinou a práci dodělat večer, když děti spí. Řadu benefitů stavíme na osobním rozvoji lidí. Zavedli jsme například tzv. innovation time, díky němuž mohou zaměstnanci trávit až pětinu své pracovní doby vlastním rozvojem nebo mohou využít některého z certifikovaných koučů, které máme v týmu.
Když jsou lidé cennější než produkty
Petra Vahalová, HR manažerka, Avast
Pokud vstoupíte do pražské centrály Avastu, potkáte několik dětí, psů a především zaměstnance z mnoha koutů světa − každý je oblečený, jak se mu líbí, má k dispozici zdravé a čerstvé jídlo na snídani i k obědu, klidovou zónu i tělocvičnu. Někomu se mohou tyto podmínky zdát neuvěřitelné, jenže když chceme chránit bezpečnost lidí na celém světě a jako firma prosperovat, potřebujeme nejlepší produkty, které se budou neustále zlepšovat. Toho nedocílíme prostřednictvím spolupracovníků, kteří se během pracovní doby stresují, že nestihnou včas vyzvednout děti, když zaměstnavatel kontroluje úzkostně jejich příchod i odchod, nemají možnost se při náročné duševní práci odreagovat.
Hlavním bohatstvím chytré firmy nejsou produkty, ale lidé. V práci trávíme dvě třetiny našeho života. To je víc času, než máme na rodinu, partnery, přátele a naše koníčky. Čas každého z nás je nedostatkovým zbožím. A když chcete, aby tento čas trávili lidé s vámi, musíte pro to něco udělat. Někdy to bolí, děláme chyby, experimentujeme a hlavně se ptáme.
Nejdůležitější je, aby se lidé u nás cítili dobře, takže průběžně hledáme cestu, jak pro všechny vytvářet co nejlepší možné podmínky − flexibilní pracovní úvazky, práci z domova, možnost spolupracovat se zahraničními kolegy virtuálně, ale i vycestovat či se přestěhovat "na trvalo" do některé z poboček ve světě.
Přiznejme si, že ne vždy jsme byli stoprocentně úspěšní, jsou jistě oblasti, které bychom dnes možná řešili jinak. Chyby neopakujeme, naše nové kanceláře v Brně, na kterých právě pracujeme, budou mít lepší řešení z akustického pohledu a stojí na modernějších technologiích. Výsledkem je téměř celý den otevřená restaurace s kavárnou a vyváženou stravou zdarma, centrální schodiště přes všech šest pater, podporující neformální komunikaci, fitness s trenérem či cvičení jógy, kurzy meditace, nahrávací studio pro zkušené i začínající muzikanty, dětský koutek, kino, hrací místnost, golfový simulátor, knihovna nebo třeba relaxační místnost plná houpacích sítí. Kantýnu a relaxační prostor používáme na společná setkání, která často iniciují sami zaměstnanci.
Ve zdravém těle zdravý duch
Veronika Burianová, personální ředitelka, Miele technika
Psychické i fyzické zdraví je to nejcennější, co máme. Chceme, aby se lidé ve firmě cítili dobře a třeba se do práce i těšili. Čisté a bezpečné pracovní prostředí je standardem také díky novým výrobním halám, které jsou moderní, světlé a vzdušné. Je však třeba jít lidsky stále dále. Řekli jsme si "Ve zdravém těle zdravý duch", a proto jsme se v loňském roce rozhodli realizovat projekt Rok zdraví s Miele.
Cílem projektu bylo nejenom podpořit zdraví našich zaměstnanců, ale také jejich seberealizaci ve volném čase. Navázali jsme spolupráci se zdravotními pojišťovnami a v duchu rčení "Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi" jsme uskutečnili několik zdravotních vyšetření přímo ve firmě. Během pracovní doby mohli naši lidé absolvovat například vyšetření zraku, mateřských znamének, průchodnosti cév nebo měření cukru v krvi. Význam této prevence dokazují výsledky několika zaměstnanců, kteří byli posláni k podrobnějšímu vyšetření na odborná pracoviště.
V rámci ročního projektu jsme se zaměřili i na sportovní aktivity. Vyjednali jsme výhodnější vstupné do fitness centra, akvaparku, termálních lázní, zajistili jsme volný vstup do bazénu. O všem jsme zaměstnance informovali v měsíčníku Zdravé info, který obsahoval tipy na výlety či sportovní akce v regionu, ale také fotosoutěže a zpovědi odvážlivců, kteří se rozhodli redukovat svou váhu s programem 21 dní pro život. Nechyběly ani zajímavé sportovní příběhy a úspěchy našich zaměstnanců.
Kromě aktivit v oblasti dobrého zdraví a psychické pohody myslíme i na kvalitní zázemí. Letos v létě otevíráme zbrusu novou moderní kantýnu, doplněnou o kavárnu s příjemným posezením. Pro větší komfort přesunujeme ordinaci závodního lékaře přímo do areálu firmy. Důležité jsou pro nás i významné životní okamžiky našich lidí. Věnujeme jim poukázky u příležitosti svatby, narození dítěte, k odchodu do důchodu či za darování krve. Při desátém pracovním výročí mají den volna a pozvání na slavnostní oběd s vedením firmy. Své pevné místo mají i týmové aktivity jako například společné darování krve potřebným. Začátkem roku se oblékáme do slavnostního a setkáváme se na reprezentačním plese. Sportem jsme nežili pouze v roce 2017, v srpnu se už popáté sejdeme na startovní čáře při firemním sportovním dni. Letos se také poprvé zapojíme do celorepublikového projektu Do práce na kole.
Po generace je firma stále v rodinných rukou a na osobní přístup a péči o zaměstnance se klade velký důraz. Od roku 2007 jsme certifikováni dle normy SA 8000, jež řídí společenskou odpovědnost firem. Péče o zaměstnance a mezilidské vztahy na pracovišti jsou pravidelně prověřovány nezávislými auditory.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist