Vrchní státní zastupitelství v Praze v polovině léta oznámí, jak dopadlo vyšetřování chybějících více než 700 milionů korun, které civilní rozvědka nedokáže účetně doložit. Zatím není jisté, jak šetření žalobců skončí. I kdyby ale došlo k očištění zpravodajců a celé rozvědky, v polovině května suspendovaný generál Jiří Šašek se do vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nejspíše nevrátí. Podle zdrojů HN úmysl skončit oznámil svým nejbližším. Proto se také rozběhlo hledání nového ředitele služby.
Ve hře jsou vysocí diplomaté, lidé z ÚZSI i z další tajné služby Vojenského zpravodajství. Objevuje se i jméno jednoho ministra.
Nejvíc se ale mluví o diplomatovi Miroslavu Tomanovi, který pracoval osm let v Bezpečnostní informační službě a v civilní rozvědce později roky působil jako náměstek. Byl vyslán jako první oficiální zástupce ÚZSI do USA. Později působil jako velvyslanec v Afghánistánu a nyní v Makedonii. Největší překážkou pro Tomana může být kandidát na ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle zdrojů z bezpečnostní komunity by jeho jmenování nyní nebyl nakloněn. "V současné době se k tomu nebudu vyjadřovat," reagoval na otázky Hamáček.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte, kdo jsou další možní kandidáti na šéfa ÚZSI a jaké jsou připomínky politiků k činnosti rozvědky.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.