Ačkoli se dohoda mezi ANO a KSČM o podpoře kabinetu Andreje Babiše jeví jako skoro hotová, udržují komunisté premiéra v napětí. Někteří chtějí změny ve vládním programovém prohlášení ANO a ČSSD.
Ještě několik týdnů si v rukou ponechají páky, které mohou na předsedu vlády použít.
Jednak bude vedení strany teprve hlasovat, zda vůbec nový kabinet podpoří. To ale proběhne až po skončení referenda, v němž členové ČSSD nyní rozhodují o spolupráci s Babišem.
A navíc komunisté dosud neřekli, jakou formou vznik případné vlády ANO a sociální demokracie umožní. Jestli odejdou ze sálu, nebo pro kabinet zvednou ruku. To je s ohledem na vyrovnané počty poslanců rodící se koalice a opozice důležitý moment.
Jakou variantu tolerance KSČM vybere, není podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jisté. "To posoudí 16. a 30. června kolektivní orgány strany," uvedl Filip. Výsledek však závisí i na tom, zda ANO a ČSSD přistoupí na požadavky komunistů.
Pro Babiše by bylo ideální, kdyby poslanci KSČM zůstali sedět ve svých lavicích a hlasovali pro vládu. Naopak nejvíce nervózní by premiér byl, pokud by poslanci KSČM během hlasování o důvěře odešli ze sálu. Bez 15 komunistů by Babiš potřeboval minimálně 93 poslanců, aby měl ve dvousethlavé sněmovně nadpoloviční většinu a jeho kabinet získal důvěru. Součet zástupců ANO a ČSSD je přitom úplně stejný − 93. Nikdo by v takovém případě nesměl hlasovat proti, nikdo by nesměl onemocnět, odjet na dovolenou, na služební cestu nebo se jen zaseknout v dopravní zácpě.
A všichni sociální demokraté − tedy i ti, kteří opakují, že do vlády s ANO nechtějí, či varují před spoluprací s trestně stíhaným Babišem − by museli podpořit vznik vlády.
V ČSSD je výrazným kritikem šéfa ANO exministr vnitra Milan Chovanec či bývalý šéf české zahraniční politiky Lubomír Zaorálek, do vlády kromě jiných nechce jihočeský zákonodárce Ondřej Veselý. "Budu respektovat výsledky vnitrostranického referenda," slibuje Veselý. Šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka si nedovede představit, že by člen klubu hlasoval v rozporu s rozhodnutím členské základny ČSSD.
Nicméně zásah komunistů může zhoršit situaci v již nyní nestabilní a nervózní sociální demokracii. Někteří zákonodárci KSČM prohlašují, že chtějí přepsat část bodů programového prohlášení případné vlády, které je klíčovou součástí referenda v ČSSD.
"O návrhu smlouvy hlasují naši členové v referendu a předpokládám, že změny možné nejsou," uvedl šéf sociální demokracie Jan Hamáček.
Komunistům se v programovém prohlášení nelíbí části týkající se daní, zahraniční politiky nebo důchodového systému. "Chceme přesnější formulace. Pokud by to zůstalo bez jakýchkoli změn, tak by to pro nás nebylo schůdné. Žádáme, aby vojenské mise byly pod mandátem Rady bezpečnosti OSN," uvedl místopředseda KSČM Stanislav Grospič.
Také místopředseda klubu Leo Luzar hovoří o tom, že je třeba některé pasáže programového prohlášení zpřesnit. A chybí mu v něm progresivní daň. Místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová zase není spokojená s podobou reformy důchodů.
"Chápu sociální demokracii. Hlasují o tom v referendu, a kdyby se nějaké zásadní věci měnily, mohli by hlasovat znovu," podotkla Jírovcová s tím, že by problém mohl vyřešit jiný dokument − písemná deklarace, v níž by noví ministři slíbili, že budou prosazovat požadavky komunistů.
Referendum v ČSSD skončí příští týden. Pokud se strana rozhodne pro spolupráci s ANO, chce Babiš v červnu předat prezidentovi Miloši Zemanovi seznam nových ministrů. S hlasováním o důvěře počítá v první půlce července.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist