Kdyby ho bývali deportovali, ještě by žila. Takový titulek otiskl minulý týden na titulní straně největší německý bulvární deník Bild. Řeč je o iráckém migrantovi Alim Bašárovi, který je v Německu souzen za brutální vraždu čtrnáctileté Susanny. Případ znovu otevřel ostrou politickou debatu o migraci. Někde vyšli do ulic lidé.
Od roku 2015 proudí do Německa každý měsíc tisíce migrantů, jimž kancléřka Angela Merkelová uprostřed vrcholící uprchlické krize v Evropě otevřela dveře. Kritici poukazují na to, že úřady nemají dostatečnou kontrolu nad tím, kdo do země přichází.
Také dvacetiletý Bašár přišel v roce 2015. Neúspěšně žádal o azyl, ale v zemi mohl zůstat a čekat na odvolání, přestože měl několikrát problémy s policií. Byl například obviněn, že s nožem v ruce přepadl a okradl člověka na ulici.
Wiesbadenská vražda
Čtrnáctiletá Susanna byla v západoněmeckém Wiesbadenu pohřešována od 22. května. V minulém týdnu našla policie její tělo pohřbené u železniční trati. Znásilnil a uškrtil ji dvacetiletý Iráčan Ali Bašár, který v Německu neúspěšně žádal o azyl a žil v zemi od roku 2015 bez povolení k pobytu. Po činu se mu podařilo odcestovat zpátky do Iráku, kde ho zadržely kurdské síly a deportovaly ho zpět. Od víkendu je ve vazbě v Německu a čeká na rozsudek.
"Tento případ ukázal, jak je důležité, aby lidé, kteří nemají povolení k pobytu, bezodkladně obdrželi soudní nařízení a byli posláni zpátky domů," prohlásila v neděli podle agentury DPA Merkelová.
Dívka byla pohřešována od 22. května, po dvou týdnech policie její tělo našla. Na začátku června se Bašárovi podařilo utéct přes Turecko do rodného Iráku. Na doklady s falešným jménem, které mu vydal zřejmě irácký konzulát. Doma ho ale zadržely kurdské jednotky a poslaly ho zpátky do Německa. V soudním řízení se přiznal, že dívku znásilnil a uškrtil, nyní je ve vazbě.
Případ vyvolal obrovskou vlnu pobouření. O víkendu se uskutečnily pietní a vzpomínkové akce v Mohuči, v pondělí několik manifestací, organizovaných mimo jiné nejrůznějšími pravicovými protiimigračními skupinami.
Dívčinu smrt dávají za vinu příliš otevřené migrační politice kancléřky Merkelové. Tu chce nechat prošetřit parlamentní komisí i největší opoziční strana Alternativa pro Německo. Podle místopředsedkyně AfD Alice Weidelové nese Merkelová část zodpovědnosti. "Co řeknete rodičům zavražděné Susanny, paní Merkelová?" napsala na Twitter a vyzvala k odstoupení celý kabinet.
Kritika toho, jak snadno Bašár vycestoval bez platných dokladů, nepřichází jen z krajní pravice. "Jak se podezřelý muž dostane do letadla i přesto, že jasně neprokáže identitu?" ptá se například sociální demokrat Karl Lauterbach.
Podle některých vražda ukázala na problém doposud bublající pod povrchem. Německo nemá kontrolu nad tím, kdo do země vstupuje.
Na konci května veřejnost šokovala zpráva, že někteří úředníci Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky v Brémách zřejmě udělovali azyl za peníze. V letech 2013 až 2016 tamní pobočka přijala do země přes 1200 cizinců, přestože nesplňovali nároky a neprošli předepsanou procedurou. Podle týdeníku Der Spiegel se tímto způsobem dostali do Německa i lidé napojení na organizaci Islámský stát.
Ministr vnitra Horst Seehofer řekl v parlamentu, že chce snížit počet migrantů v Německu a urychlit deportaci těch, kteří nezískali azyl. Vedle Bašára je neúspěšných žadatelů, kteří čekají na vyhoštění, více než půl milionu. A úřady nestíhají.
Pachatelů násilných činů z řad imigrantů přibývá. V březnu německé soudy poslaly na doživotí Afghánce, který znásilnil a zavraždil vysokoškolskou studentku. V lednu zase teenager z Afghánistánu ubodal sedmnáctiletou dívku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist