Letošní fotbalové mistrovství světa vzbuzuje kvůli pořadatelské zemi značné kontroverze. Diváci přesto neuvidí ani tak politicky vypjaté zápasy, jako spíše snahu putinovského Ruska ukázat se světu v dobrém světle jako vyspělá země, schopná tak velký podnik pořádat.

Nebude to mít u všech úplně jednoduché v době, kdy ruský stát válčí na Ukrajině a v Sýrii, je obviněn z ovlivňování voleb v demokratických zemích, z šíření fake news, z vražd novinářů a agentů doma i v zahraničí. Z netolerance homosexuality a naopak z tolerance rasismu na fotbalových stadionech. "Pro Rusko je mistrovství totéž, co byly pro Německo Adolfa Hitlera olympijské hry v Berlíně v roce 1936," rozčílil se například britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pokud ale jde o propagandu a fotbal, v případě Německa se nabízí daleko lepší příklad.

Milionkrát se mohlo zdůrazňovat, že to je jen sport. Jen fotbal. Ale ten večer 22. června 1974 na trávníku hamburského Volparkstadionu všichni věděli, že jde o mnohem víc.

V době studené války a rozdělené Evropy pořádalo světový šampionát západní Německo. Osud si zažertoval: bylo to zároveň jediné fotbalové mistrovství světa, na které postoupila jinak slabá a nevýrazná reprezentace komunistického východního Německa. A los přidělil oba německé státy do jedné skupiny. V posledním, třetím zápase se střetly onoho večera v Hamburku.

MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FOTBALE 2018

Historická chvíle. Bylo to poprvé (a jak se později ukázalo, také naposledy), kdy se výběry železnou oponou rozdělené země postavily přímo proti sobě jako soupeři. Zejména pro východní Berlín to byla otázka prestiže. Režim vyslal do Hamburku jako fanoušky převlečené funkcionáře a pracovníky tajné policie Stasi s vlaječkami NDR. Zápas prezentoval občanům jako statečný boj rytířů socialismu na nepřátelském území kapitalismu. Na Západě v demokratických poměrech duel takto ideologicky prožíval málokdo, ale také málokdo si přál dárek pro opovrhovaný režim na východě.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete, jak spolu nejen na hřišti válčili Angličané a Argentinci, co inspirovalo Vladimira Putina k podání kandidatury na pořadatelství mistrovství nebo které další země využily fotbal k propagandě.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se