Letošní fotbalové mistrovství světa vzbuzuje kvůli pořadatelské zemi značné kontroverze. Diváci přesto neuvidí ani tak politicky vypjaté zápasy, jako spíše snahu putinovského Ruska ukázat se světu v dobrém světle jako vyspělá země, schopná tak velký podnik pořádat.

Nebude to mít u všech úplně jednoduché v době, kdy ruský stát válčí na Ukrajině a v Sýrii, je obviněn z ovlivňování voleb v demokratických zemích, z šíření fake news, z vražd novinářů a agentů doma i v zahraničí. Z netolerance homosexuality a naopak z tolerance rasismu na fotbalových stadionech. "Pro Rusko je mistrovství totéž, co byly pro Německo Adolfa Hitlera olympijské hry v Berlíně v roce 1936," rozčílil se například britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pokud ale jde o propagandu a fotbal, v případě Německa se nabízí daleko lepší příklad.

Milionkrát se mohlo zdůrazňovat, že to je jen sport. Jen fotbal. Ale ten večer 22. června 1974 na trávníku hamburského Volparkstadionu všichni věděli, že jde o mnohem víc.

V době studené války a rozdělené Evropy pořádalo světový šampionát západní Německo. Osud si zažertoval: bylo to zároveň jediné fotbalové mistrovství světa, na které postoupila jinak slabá a nevýrazná reprezentace komunistického východního Německa. A los přidělil oba německé státy do jedné skupiny. V posledním, třetím zápase se střetly onoho večera v Hamburku.

MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FOTBALE 2018

Historická chvíle. Bylo to poprvé (a jak se později ukázalo, také naposledy), kdy se výběry železnou oponou rozdělené země postavily přímo proti sobě jako soupeři. Zejména pro východní Berlín to byla otázka prestiže. Režim vyslal do Hamburku jako fanoušky převlečené funkcionáře a pracovníky tajné policie Stasi s vlaječkami NDR. Zápas prezentoval občanům jako statečný boj rytířů socialismu na nepřátelském území kapitalismu. Na Západě v demokratických poměrech duel takto ideologicky prožíval málokdo, ale také málokdo si přál dárek pro opovrhovaný režim na východě.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.