Byla ponurá zima z roku 1988 na rok 1989. V různých místech po Varšavě, většinou v objektech ministerstva vnitra, se scházeli představitelé tehdejšího polského vojenského komunistického režimu s předáky opozice a domlouvali se na tom, jak se domluvit. Dodnes se zachovalo menu večeře, na níž padlo rozhodnutí, že se uskuteční dnes už proslulá jednání u kulatého stolu. Časopis Res Publica Nowa, který z něj cituje v článku o alkoholu a polské politice, píše, že se začalo přípitkem vodkou. A podle dochovaných záznamů (polská StB samozřejmě vše nahrávala) účastníci po několika sklenkách vtipkovali, aby je u večeře někdo nevyfotil a fotku neposlal manželkám.

Role vodky v polských dějinách se zdá být zásadní nejen kvůli tomuto momentu. Není proto divu, že se tento týden ve Varšavě otevírá Muzeum polské vodky, podle jeho autorů první svého druhu na světě.

A jak jinak − je to v bývalé továrně na vodku na předměstí Praga, trochu ironicky hned vedle Campusu Google, který také v části bývalé továrny na vodku Koneser zřídil centrum pro rozvoj středoevropských start-upů.

Tady kdysi vznikaly dnes už legendární značky jako Wyborowa nebo Luksusowa, dnes tu vznikají digitální firmy.

Polská vodka je pojem, i když po více než dvou stoletích začala od roku 1996 vlivem svobody, kapitalismu a střízlivění Poláků ustupovat slabším alkoholům, jako je pivo nebo víno. Statistický Polák přesto vypije ročně deset litrů čistého alkoholu (pro srovnání, Češi vypijí ročně na hlavu téměř sedm litrů čistého alkoholu). Vodka se zdá být propojena se stavem polské demokracie. Předtím totiž klesla celková spotřeba alkoholu v roce 1981, kdy před vojenským pučem a vyhlášením výjimečného stavu zemi v zásadě vládlo odborové hnutí Solidarita a Poláci jako by v očekávání svobody přestali utápět žal z komunismu v alkoholu.

Vodka si v oblíbenosti alkoholů mezi Poláky stále udržuje silné pozice. Podle loňského průzkumu agentury CBOS sáhne nejméně jednou měsíčně 73 procent dospělých Poláků po pivu, na druhém místě (48 % jednou měsíčně) je vodka a na třetím (46 %) je víno. Zatímco pivo a víno se pijí na setkáních a posezeních s přáteli, vodka je nápoj pro oslavy a večírky.

Tím drží Poláci staleté tradice polské šlechty i nevolníků. Šlechta spíš dávala přednost pivu, vínu a medovině, nevolníci neměli příliš na vybranou. O tom ale později.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se