Mladí lidé by si měli vybírat brigádu sami a rodiče by jim neměli práci domlouvat například u známých. Tvrdí Kateřina Šamanová, právnička věnující se lidským zdrojům ve společnosti Bedfort Management Consultants. "Ostatní se pak na dotyčného dívají jako na protekční dítě a těžko se tento syndrom překonává. Rodiče by měli dětem poradit a nasměrovat je, ale neměli by brigádu domlouvat za ně," míní odbornice na kariérní poradenství. V rozhovoru pro HN přiblížila svůj pohled na letní stáže a brigády, za svou kariéru v HR přijímala stovky absolventů.

"Když můj syn během studia na gymnáziu poprvé přemýšlel, kam jít na měsíc v létě na brigádu, nakonec se rozhodoval mezi házením balíků na poště, což je manuální, solidně placená práce, a pečením hamburgerů v McDonald's − prací na směny. U syna rozhodl profesionální přijímací proces, proto šel péct hamburgery," dodává.

A jak se ukázalo, i ta nejběžnější brigáda může být přínosem. Připsané zkušenosti v životopise často budoucí zaměstnavatelé ocení. "Na první pohled to vypadalo, že je to jedno, ale během měsíce se naučil spoustu užitečných věcí a hlavně pochopil, co je to dril.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se