S tou ženskou už nemohu pracovat − tato věta by mohla změnit německou politiku a ukončit dlouholetou vládu kancléřky Angely Merkelové. Podle deníku Die Welt se o Merkelové takto vyjádřil Horst Seehofer, ministr vnitra a šéf bavorské konzervativní strany CSU. Ta je sice sesterskou stranou Merkelové křesťanských demokratů (CDU), momentálně je ale hlavním kritikem kancléřky.

Seehofer by mohl už v pondělí vydat nařízení, aby němečtí policisté na hranicích zadrželi ty migranty, kteří už požádali o azyl v jiné zemi Evropské unie, ale přesto chtějí do Německa. Policisté by je následně vrátili zpět do státu, ve kterém o ochranu požádali.

Merkelová s tím nesouhlasí. Pokud Seehofer nařízení vydá, nejspíš ho z vlády odvolá. To by ale takřka určitě znamenalo konec tradiční spolupráce CDU a CSU a taky pád vlády, v níž kromě bloku CDU/CSU sedí ještě sociální demokraté.

Bavorská CSU od počátku kritizovala rozhodnutí, které Merkelová udělala v roce 2015. V době, kdy byly v Maďarsku a v Rakousku stovky tisíc běženců, se je rozhodla vpustit do Německa, i když to podle pravidel udělat nemusela.

Do Německa nyní míří mnohem méně běženců než dřív. CSU ale požaduje ohledně migrace další zpřísnění. Důvodem je i to, že ji v říjnu v Bavorsku čekají zemské volby, v nichž by mohla přijít o absolutní většinu, kterou tam tradičně má. Tvrdší politikou chce odebrat voliče populistické Alternativě pro Německo.

Merkelová na své bavorské spojence apeluje, aby nejdřív počkali na dohodu v rámci celé EU. Němci sice podle pravidel mohou začít migranty vracet do zemí, jako je Itálie či Řecko, protože jde o státy na vnějších hranicích unie. Pokud by to ale udělali, mohli by Italové nebo Řekové dovolit všem migrantům přes své území prostě projít na cestě do Německa či do Švédska, kam většinou chtějí. Tyto státy by tak čelily mnohem většímu počtu žadatelů o azyl než nyní. Podle Merkelové by to navíc vedlo k obnovení hranic v EU, a tedy ke konci Schengenu.

U CSU ale zatím Merkelová nepochodila. "Německo nemůže donekonečna čekat na Evropu, ale musí jednat samostatně," prohlašuje bavorský premiér a jeden z lídrů CSU Markus Söder.

Země EU se na reformě pravidel pro migraci nejsou schopny už několik let domluvit. Česko nebo Maďarsko odmítají povinné kvóty na přijímání uprchlíků, naopak nová italská vláda by chtěla, aby byly co nejdalekosáhlejší. Italský ministr vnitra Matteo Salvini z krajně pravicové Ligy dal najevo, že ohledně migrační politiky přitvrdí. Řím do svých přístavů odmítl vpustit loď Aquarius s více než šesti sty migranty. Ta nakonec včera přistála ve španělské Valencii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist