V pátek 6. dubna tohoto roku dorazila stovkám firem depeše. Ministerstvo průmyslu a obchodu v ní úspěšným žadatelům o dotace na vývoj softwaru oznámilo, že se stala chyba a mají počítat s tím, že se změní pravidla. Retroaktivně! To znamená, že projekty, které jsou v běhu, před finále, nebo už dokonce ukončené, budou muset "ajťácké" firmy dodatečně upravit. Depeše u nich vyvolala hromadné zděšení.
Další se dostavilo v polovině května, kdy ministerstvo "váženým příjemcům" oznámilo, že na webu zveřejnilo aktualizovaná pravidla. Podnikatelé v nich dostali černé na bílém, že veškeré důsledky za chyby úředníků ponesou oni, přestože se drželi podmínek, které obě strany − poskytovatel dotace a její příjemce − svým podpisem ve smlouvě stvrdily. Nevídaný problém se dotýká pěti set firem, které mají schválené projekty s celkovou dotací zhruba tři miliardy korun. Některé se s novou situací vypořádají snadněji, některé ale mohou upadnout do existenčních potíží. Zodpovědné ministerstvo nyní šetří, kdo za průšvih může a kdo bude případně hnán k zodpovědnosti.
Dva a šest je velký rozdíl
"Naše společnost dokončila projekt již téměř před rokem. Jednou ze zásadních podmínek bylo, abychom vytvořili dvě nová pracovní místa. To znamená, abychom zaměstnali dva nové lidi na dobu tří let od zahájení projektu. Teď po nás ministerstvo v upravených pravidlech chce, abychom vytvořili tolik nových pracovních míst, kolik lidí pracovalo v projektu. U nás je to šest lidí na dobu dalších tří let," vysvětluje dopad změny na moravskou IT společnost její jednatel. Chce zůstat v anonymitě kvůli obavám, aby se na ně za veřejnou kritiku nezaměřilo dotyčné ministerstvo, finanční úřad či další státní orgány.
je v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro roky 2014–2020. Z toho je zatím přiděleno 34 miliard a proplaceno osm miliard.
Pravidla, k jejichž dodržování se uchazeč o dotace smluvně zavázal, přitom výslovně uvádějí, že malý podnik musí vytvořit dvě nová pracovní místa. To je pevně daný ukazatel. "Každý projekt se automaticky zaváže k odpovídající hodnotě závazného ukazatele a není možné ji zvýšit ani snížit," píše se v detailních instrukcích z června 2015. Podle zadání se tudíž malý podnik ani nemohl zavázat k vytvoření vyššího počtu pracovních míst než dvou. Pravidla z letošního května jsou však diametrálně odlišná.
Kdybychom to bývali věděli…
Důsledky ministerské aktualizace ex-post se dají jednoduše ilustrovat na příkladu: firma dostala milion korun na vývoj softwaru, na kterém se podíleli dva noví a tři původní zaměstnanci. Po skončení projektu by měla vytáhnout z vlastní kapsy tři miliony a zaměstnat další tři nové lidi − místo těch tří původních − na dobu, po kterou pracovala na projektu, ale maximálně na tři roky.
má uzavřenou smlouvu o přidělení finanční podpory.
"Pokud by taková pravidla platila v době, kdy jsme o projektu uvažovali, rozhodně bychom do něj nešli a o dotaci nežádali," zlobí se výše zmíněný jednatel na nedávné radikální zásahy v dotačním titulu operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Připomíná, že ministerstvo průmyslu jim předtím bez výhrad schválilo všechny monitorovací zprávy včetně té závěrečné. "Pravidla nejde měnit při zápase, nebo dokonce po něm ani ve sportu, natož v podnikání," zdůrazňuje.
Parametry programu na podporu ICT a sdílených služeb nastavilo ministerstvo průmyslu v roce 2015. Tehdy vyhlásilo první výzvu, druhou pak v roce následujícím. Cílem bylo podpořit tvorbu nových informačních systémů a ICT řešení, to znamená moderních digitálních služeb, aplikací a firmwaru (software, který řídí nějaké zařízení, například digitální fotoaparát, mobilní telefon, počítačové díly) v oblasti komunikace, zdravotnictví, obchodování, vzdělávání či zábavy.
O dotace se v obou kolech přihlásilo celkem 645 firem a z nich 509 má uzavřenou smlouvu o přidělení finanční podpory. Většinu tvoří malé a střední podniky, ty velké dosáhly z celkového balíku zhruba na 15 procent finančních prostředků.
Projekty s přislíbenou dotací se rozjely. Obvykle trvají dva roky či dva a půl. Naprostá většina těch z první výzvy skončí kolem poloviny letošního roku. Mezitím žadatelé dostávali po ukončení jednotlivých etap proplacené dotace. Z první výzvy bylo dosud odesláno na účty příjemců 40 procent peněz z celkově přiděleného balíku. Výplaty uznaných nákladů se zhruba před půl rokem zastavily.
Během loňského podzimu totiž dotační program zkontrolovali auditoři ministerstva financí a našli závažné chyby. Tou kardinální je zmíněné započítávání mezd již dříve zaměstnaných vývojářů, kteří se zapojili do projektů. Teď ministerstvo po firmách chce, ať peníze vrátí, nebo projekt upraví tak, aby splnil nové podmínky. Pokud to podnikatelé nebudou akceptovat, došlápne si na ně finanční úřad a bude je sankcionovat za porušení rozpočtové kázně, varuje ministerstvo průmyslu a obchodu coby řídicí orgán dotyčného operačního programu.
Co se dočtete dál
- Proč majitelé dotčených IT firem nechtějí vystoupit z anonymity.
- Jak problém s dotacemi hodlají řešit.
- Jak se k němu staví ministerstvo průmyslu a obchodu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.