Stovky Syřanů, Iráčanů, Afghánců stály v září před třemi lety, v době uprchlické krize, na budapešťském nádraží Keleti. Nemohli k vlakům, nevěděli, zda pojedou, ale nechtěli zpátky z nádraží. Zůstali a křičeli: "Deutschland! Deutschland!" Silný ikonický moment celé běženecké ságy roku 2015. Unavený, vystresovaný dav chce do země zaslíbené, království nebeského. Biblické "Nech můj lid jít!" tehdy znamenalo dostat se do Německa. Ten rok tam přišlo balkánskou trasou zhruba 800 tisíc lidí.

Jak se vlastně na dramatické záběry dívali Němci? Dojímala je touha cizinců po jejich zemi, nebo byli na rozpacích? Za obvyklou debatu, zda udělala kancléřka Angela Merkelová otevřením hranic dobře, či ne, jde kniha manželské dvojice Herfrieda a Mariny Münklerových Die Neuen Deutschen: Ein Land vor seiner Zukunft (Noví Němci: Země před svojí budoucností). Dvojice velmi uznávané: Münkler je profesorem politických věd na Humboldtově univerzitě v Berlíně, je autorem knihy Němci a jejich mýty. Jeho žena působí na Technické univerzitě v Drážďanech a kromě jiného se věnuje médiím a komunikaci.

V předmluvě začíná kniha citátem Bertolta Brechta: "Uprchlík je poslem neštěstí." Kvůli jeho vlastnímu neštěstí a neštěstí země či regionu, ze kterého utíká. Pro Herfrieda a Marinu Münklerovy ale věc takto nestojí. Zastávají názor, že kvůli demografickému vývoji a stárnutí populace Německo migraci potřebuje, jakkoliv přináší i rizika a nebezpečí. Jedna věc je podle nich jasná: Německo už nebude nikdy jako dřív, změní se. A aby takto změněná země fungovala, musí na to být připraven každý. Nejen ti, kdo přicházejí jako žadatelé o azyl, ale i ti, kteří jsou součástí takzvané "původní populace". Novými Němci, jak zní název knihy, se musí tak trochu stát všichni.

Kdo jsou noví Němci

Německo se bude paradoxně amerikanizovat. V tom smyslu, že se více stane zemí, kde je mnoho lidí "odněkud". Kde rozdílnost původu a vyznání bude bohatá stejně jako ve Spojených státech. Zkrátka, Německo bude prostě do značné míry zemí přistěhovalců. Jako USA, Austrálie nebo Kanada. S tím rozdílem, že hlavním dorozumívacím jazykem je a bude místo angličtiny němčina.

Význam slova Němec musí být nově definován. Bude to více člověk, který v zemi žije a podílí se na jejích dobrých i špatných stránkách, než jen ten, který má podle zastaralého konceptu Blut und Boden (krev a půda) "skutečné" německé kořeny mnoho generací zpět.

Novými Němci jsou nejen ti, kteří jsou skutečně nově příchozími, ale i všichni ostatní, kteří se musí přizpůsobit nové realitě, ať už chtějí nebo nechtějí. Kniha Die Neuen Deutschen je koncipována jako odpověď na skepsi odmítačů migrace a stejně tak na altruismus těch, kteří chtějí pomáhat všem a každý je pro ně vítán. "Snažíme se oslovit lidi, kteří zápasí s problémem, jak se k nově příchozím postavit a jak s nimi chtějí vycházet."

Autoři odsuzují etnickou ideu německého národa, která nové přistěhovalce automaticky vyřazuje. "Identity se v dějinách mění a přetvářejí," vysvětlila Marina Münklerová v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zároveň autoři říkají jasně: základem integrace je vzdělání pro všechny imigranty a zvládnutí němčiny.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Čeho se obávají Němci a čeho muslimové.
  • Kolik procent pracujících má v Německu imigrantskou minulost.
  • Proč se představa nového Německa jako přistěhovalecké země prosazuje obtížněji na území bývalé NDR.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se