Když v roce 2002 vyhrála turecká Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) poprvé volby a její šéf Recep Tayyip Erdogan sestavoval svoji první vládu, psalo se a hovořilo o tom, že je konečně možné vytvořit muslimskou obdobu západní křesťanské demokracie. O šestnáct let, patery volby a jeden pokus o puč později se v Turecku vyvinul staronový osvědčený model vlády pevné ruky.

Po víkendových parlamentních i prezidentských volbách má Erdogan s novou ústavou v rukou moc srovnatelnou s Vladimirem Putinem nebo Si Ťin-pchingem. Může vládnout pomocí dekretů, z vlády odpovědné parlamentu se stal i na papíře sbor přikyvovačů. A v parlamentu se původně konzervativně islámská AKP musí opírat o spolupráci s ultranacionalistickou stranou MHP, která překvapivě získala jedenáct procent hlasů. Snad jedinou dobrou zprávou je, že krom opoziční sekularistické Lidové republikánské strany se do parlamentu dostala i kurdská Lidová demokratická strana (HDP).

Sám Erdogan zvítězil v souběžně konaných prezidentských volbách už v prvním kole, což je vzhledem ke špatné ekonomické situaci překvapení. O tom, že si nebyl jist podporou, svědčí fakt, že volby o osmnáct měsíců uspíšil. I tak ale mnozí jeho kritici o férovosti průběhu a pravdivosti výsledků pochybují.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.