Nestala se sice českou rekordmankou v nejkratším pobytu v ministerském křesle, ale i tak se zapíše do historie tuzemské politiky. Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) vedla spravedlnost jen třináct dní, o pouhých pět dní více než Karolína Peake ministerstvo obrany v roce 2012. Malá se však nedočkala ani hlasování o důvěře vládě.
Malá přitom do poslední chvíle odmítala ministerské křeslo kvůli podezření z plagiátorství ve svých diplomových pracích opustit. Ještě ve čtyři hodiny odpoledne na tiskové konferenci tvrdila, že neodstoupí. O tři hodiny později bylo všechno jinak.
Mezi novináře přišla znovu v sídle hnutí ANO na pražském Chodově v době, kdy probíhalo jednání vedení strany. "Před chvílí jsem informovala své kolegy z hnutí, že rezignuji na pozici ministryně spravedlnosti," oznámila.
První diplomka
◼ Diplomovou práci na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků psala v roce 2005, kdy vystudovala zemědělské inženýrství na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Podle rektorky Danuše Nerudové Malá v některých místech teoretické části práce opisovala.
Druhá diplomka
◼ Druhé studium, a to právo na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, absolvovala v roce 2011. I v této diplomce některé části opsala z jiných textů, aniž by je uvedla jako zdroj.
Práce koncipientky
◼ U Taťány Malé existují i pochybnosti o tom, zda řádně absolvovala na Slovensku koncipientskou praxi.
Vedle sebe měla předsedu vlády a ANO Andreje Babiše, se kterým podle informací HN krátce před svým prohlášením jednala. "Jemu své rozhodnutí oznámila jako prvnímu," řekl jeden z členů výboru, který si nepřál být jmenovaný. Podle něho Malá při rozhovoru s Babišem pochopila, že by měla skončit.
Opozice: Vítejte v Absurdistánu
Následné premiérovo vyjádření svědčí o tom, že byl na odchod Malé připraven. "Je jasné, že pokud by nerezignovala, tak by to od rána do večera poškozovalo nejen hnutí, ale i vládu, která má dostat důvěru ve středu," řekl.
Babiš hned po rezignaci Malé prohlásil, že chce ministerstvo dočasně vést. Tím ho musí pověřit prezident Miloš Zeman. Do čela spravedlnosti tak usedne premiér, který je trestně stíhaný kvůli možnému podvodu při čerpání 50milionové dotace na farmu Čapí hnízdo.
Proti tomu okamžitě začala protestovat opozice. "Česká republika v pěti slovech: trestně stíhaný premiér ministrem spravedlnosti," reagoval na Twitteru například šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
V podobném duchu reagoval předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Ministrem spravedlnosti dočasně bude obviněný z trestného činu? To bude hned líp. Vítejte v Kocourkově! V Absurdistánu! V pekle! V Babišstánu. V ČR," napsal šéf lidovců.
Ke kritice se přidala TOP 09 i piráti. "Babiš ministrem spravedlnosti? Člověk si myslí, že s osobou ministra spravedlnosti už nemůže být hůř, a on to dokázal," uvedl šéf poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek.
Malá byla pod neustálým tlakem od chvíle, kdy se ji rozhodl Babiš do vlády vzít. Od okamžiku, kdy se objevilo podezření, že opsala části svých dvou diplomových prací z brněnské a bratislavské vysoké školy, přibývalo výzev k její rezignaci.
Uznávané právní kapacity podepsaly petici za její odchod. Svůj podpis pod ni přidal například známý odborník na ústavní právo Jan Kysela či děkanky právnických fakult Masarykovy univerzity Markéta Selucká a Univerzity Palackého v Olomouci Zdenka Papoušková.
Malá tlaku odolávala až do včerejška. Ještě na odpolední tiskové konferenci se snažila vyvrátit pochybnosti o tom, že opisovala. Při svém vystoupení občas mírně zvýšila hlas, občas jemně bouchla do řečnického pultu, za kterým stála. Připustila, že v některých pasážích neuvedla odkaz na zdroj. Vzápětí ale ujišťovala, že v tom nebyl žádný úmysl a šlo jen o krátké, nepodstatné části.
To zopakovala i po své rezignaci. "Musím znovu a velmi razantně zdůraznit, že tímto v žádném případě nepřiznávám jakoukoliv chybu anebo pochybení, co se týká mých diplomových prací," prohlásila a vše označila za kampaň.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist