Dramatické vyústění měl tento týden summit Severoatlantické aliance v Bruselu. Donald Trump vystupňoval tlak na vyšší výdaje na obranu a pohrozil, že pokud spojenci během několika měsíců výrazně nezvednou své vojenské rozpočty, mohly by Spojené státy alianci opustit. Výstrahu sice později relativizoval, šokující zápletka byla ale pro evropské alianční spojence první částí thrilleru, který v těchto dnech s americkým prezidentem zažívají.
Už v pondělí přijde pokračování. Na první oficiální dvoustranné schůzce se Trump v Helsinkách setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. A na rozdíl od spojenců v NATO si s ním bude rozumět.
Ani lidé z Trumpova nejbližšího okolí a klíčoví lidé z jeho zahraničně-bezpečnostního týmu si nemohou být jisti, co všechno se mezi dvěma lídry, kteří spolu promluví mezi čtyřma očima, odehraje. Trumpův osobní pohled na Putina se v mnohém rozchází s postoji jeho vlastní administrativy a amerického Kongresu.
◼ Summit Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem sleduje svět podobně jako v době studené války setkání amerických prezidentů se sovětskými lídry. Hned jeden z prvních summitů, jednání J. F. Kennedyho s Nikitou Chruščovem v červnu 1961, skončil sovětským vítězstvím. Kennedy věřil, že si sovětského vůdce získá osobním šarmem. Přepočítal se. Chruščov si odnesl dojem, že Kennedy je slabý a nerozhodný. O rok později se svět ocitl na hraně jaderné války, když Sověti začali rozmísťovat rakety na Kubě. V tu chvíli už Kennedy necouvl a Moskva rakety stáhla.
◼ Mnohem úspěšněji si počínali Richard Nixon a Ronald Reagan. Nixon byl v květnu 1972 prvním americkým prezidentem, který navštívil Moskvu, kde se setkal s Leonidem Brežněvem. Reagan pak v roce 1985 v Ženevě a o rok později v Reykjavíku jednal s Michailem Gorbačovem. Summitům předcházela pečlivá příprava. Nixon v rámci nové strategie "détente" uzavřel se Sověty první odzbrojovací dohody. Reagan zvolil postup "mír skrze sílu". Moskva pochopila, že Spojené státy "neuzbrojí", a ve snaze oživit sovětskou ekonomiku Gorbačov začal sám demontovat komunismus.
Podle bývalého amerického diplomata Richarda Haasse, který pracoval v republikánských i demokratických týmech, vypadá ruská politika Trumpova Bílého domu jako zvláštní písňová tvorba. "Členové administrativy se soustřeďují na texty a ty jsou často dost tvrdé," popsal Haass oficiální linii Washingtonu vůči Rusku v deníku New York Times. Jenže melodie, kterou směrem k Rusku zpívá sám Trump, je podle Haasse spíše "zamilovanou písní".
Co se dočtete dál
- Co říká Trump tomu, že se v Putinově Rusku vraždí opoziční politici a novináři?
- Jak se liší přístup k Rusku v podání prezidenta a oficiální americké zahraniční politiky?
- O čem si Trump s Putinem telefonují?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.