Už během studia na brněnské strojní fakultě René Novák cítil, že ho to táhne k docela jinému oboru. Dnes sám navrhuje koupelnový a kuchyňský nábytek, který se prodává v Dánsku, Švýcarsku nebo Skandinávii. Nábytek má například v koupelnových studiích ve Švédsku. "Občas toho vymýšlím až moc a potřebuju usměrnit," říká René Novák, zakladatel a majitel rodinné firmy Le Bon.
Podnik s loňským obratem 45 milionů korun vede Novák společně s manželkou Klárou. Ta má na starost část obchodu, marketing a export. "Špatně dotahuju úkoly, v tom je Klára dobrá," dodává Novák. Před lety firma opustila obchodní řetězce jako Globus nebo Bauhaus a naplno se zaměřila na prodej luxusního zboží. "Praskly mi tehdy nervy," konstatuje Novák.
Firmě tak v roce 2002 klesly tržby o třetinu, přesto manželé rozhodnutí nelitují. "Chtěli naši kvalitu a servis, ale za čínské peníze," tvrdí Klára Nováková. Oba se shodují, že vyvázání se ze smluv a každoročních jednání s obchodníky v řetězcích jim v podnikání dodalo svobodu.
45 mil. Kč
utržila společnost Le Bon minulý rok. Firma má v Brně kanceláře i dílnu, ve které pracuje dvacet dělníků.
O zaměření na luxus vypovídají i ceny, které za nábytek od firmy Le Bon zákazníci platí. Jednotlivá koupelnová skříňka stojí i desítky tisíc korun, celé kuchyně stojí od 150 tisíc až po milion korun. Le Bon vyrábí hlavně ze dřeva, používá také plech, sklo nebo kompaktní desky. Některé materiály firma prozradit nechce a informace o nich si ponechává jako obchodní tajemství.
Zboží společnost momentálně prodává přes koupelnová studia, architekty nebo vyrábí pod privátní značkou pro síť obchodů Ptáček.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou další plány firmy Le Bon.
- Nábytkářský byznys výrazně ovlivňuje prodej přes internet.
- Nástupnictví ve své firmě zatím Novákovi neřeší.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.