Energetická společnost ČEZ ve svých výsledcích za druhé čtvrtletí uvedla jednu informaci, která kromě hospodaření firmy napovídá také ohledně vývoje inflace v příštích dvou letech. Letos ČEZ svým zákazníkům prodává elektřinu (1 MWh) za 31,5 eura, ale průměrná cena pro příští rok směřuje až někam k 35 eurům. To je více než 11procentní nárůst. Pro rok 2020 může cena vyšplhat dokonce až na 40 eur.

Ceny elektřiny a tepla jsou ve spotřebitelském koši položkou s třetí nejvyšší váhou po potravinách a nájemném. Loni byla průměrná inflace 2,5 procenta a zmíněné energie měly k inflaci nulový příspěvek. Letošní inflace v prvním pololetí dosáhla 2,1 procenta a energie k ní měly příspěvek zanedbatelnou desetinku.

V příštím roce určí konečnou cenu elektřiny a energií pro domácnosti ještě řada faktorů od kurzu koruny po regulaci. Pokud bychom ale uvažovali o růstu mezi sedmi a deseti procenty, tak by to celkovou inflaci zvedlo o necelý procentní bod. Inflace by tedy byla místo dvou procent skoro tříprocentní. Šlo by o výrazný obrat. Tak velký příspěvek energií k domácí inflaci v české ekonomice nebyl více než 11 let. Vše směřuje k tomu, že cena elektřiny v příštích dvou letech asi potěší akcionáře ČEZ, naopak potrápí spotřebitele. Ve­dle toho také výrazně přiloží pod inflační kotel.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru