V červnu ještě před tureckými prezidentskými volbami zveřejnil německý deník Die Welt varující komentář. Týkal se hospodářských problémů Turecka a jeho měny. "Globální investoři začínají panikařit, další pokles turecké liry může v Evropě způsobit malou bankovní krizi," soudil před dvěma měsíci německý list.
Nyní už investoři skutečně panikaří, protože turecká lira nezadržitelně padá. V pátek poprvé v historii stál dolar více než šest lir. Od začátku letošního roku ztratila vůči dolaru 32 procent své hodnoty, už loni to bylo pětadvacet procent − ještě loni v srpnu stál dolar 3,5 liry. Turecký prezident Recep Erdogan si zakládá na tom, že je odpůrcem zvyšování úrokových sazeb. Považuje tuto praxi za zlo, které plodí inflaci.
V situaci, kdy je zpochybněna nezávislost centrální banky a ministrem financí je Erdoganův zeť Berat Albayrak, přibývá v zahraničí chmurných výhledů turecké ekonomiky. "Trhy ztratily důvěru v triumvirát, tvořený prezidentem Erdoganem, jeho zetěm ministrem financí a centrální bankou. Důvěru ve schopnost zakročit, když je potřeba," cituje deník Financial Times Charlese Robertsona, ekonoma společnosti Renaissance Capital.
Co se dočtete dál
- Dále se v článku dozvíte
- - Co prohlásil Erdogan k současné situaci
- - Jak na situaci reaguje Evropská centrální banka
- - Jak se turecká situace dotkne evropských bank
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.